Dla powodzian płynie pomoc ze świętokrzyskiego
21 września 2024 | 12:56 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Od pierwszych godzin po doniesieniach o tragicznych rozmiarach powodzi w południowo-zachodniej Polsce, region świętokrzyski i diecezja kielecka rozpoczęły organizowanie niezbędnej pomocy, prowadzonej przez parafie, samorządy, organizacje pozarządowe, strażaków, Wojska Obrony Terytorialnej.
Pierwszy transport Caritas kieleckiej z darami wyjechał na tereny zalane wczoraj, tj. 20 września. Już w ostatni poniedziałek, tj. 16 września Caritas kielecka w porozumieniu z Caritas Polska uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym.
– Diecezjalna Caritas jest w kontakcie z Caritas w diecezji opolskiej, świdnickiej i bielsko-żywieckiej i legnickiej. Na dzień 17 września najtrudniejsza sytuacja była w diecezji świdnickiej, gdzie wielu mieszkańców było jeszcze odciętych od świata – powiedział wówczas ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Kielce.
Ofiary wciąż można wpłacać na konto: 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811 z dopiskiem POWÓDŹ lub osobiście w Biurze Caritas w Kielcach, pl. Najświętszej Maryi Panny 1.
Odzew na apel Caritas kieleckiej od początku był duży. Jednocześnie Caritas uruchomiła dwa punkty zbiórki darów dla powodzian w siedzibie CIS przy ul. Jana Pawła II i w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Wiśniowej w Kielcach. Zbierane są suche produkty żywnościowe z dłuższą datą przydatności, woda butelkowana, artykuły higieniczne.
Ponadto powstał projekt organizacji pobytu wytchnieniowego dla dzieci Zbiórki darów prowadzą także oddziały terenowe Caritas, urzędy, szkoły. W porozumieniu z Caritas Polska organizowana jest również akcja „Paczka dla Powodzian”. Caritas kielecka obecnie koncentruje się najbardziej na pomocy dla diecezji opolskiej.
Na apel bp. Jana Piotrowskiego w niedzielę 22 września we wszystkich kościołach będą się odbywały kwesty do puszek. „Wyrażamy [powodzianom] nasze współczucie i zapewniamy, że w obliczu kataklizmu nie pozostaną sami” – napisał biskup kielecki, zwracając się zarazem z prośbą do diecezjan, „aby w duchu chrześcijańskiej miłości włączyć się w dzieło pomocy osobom poszkodowanym”. Zachęcał do organizacji punktów pomocy rzeczowej w parafiach.
Błyskawicznie na dramat mieszkańców województw śląskiego dolnośląskiego i opolskiego zareagowali strażacy z PSP oraz jednostek OSP z niemal wszystkich powiatów, które udostępniły swoje remizy w celu zbiórki potrzebnych dla powodzian darów.
Kilkudziesięciu mundurowych pomagało w zalanych miejscowościach i przy umacnianiu wałów, ewakuacji ludności. Zbiórkę darów dla powodzian uruchomił również Urząd Miasta Kielce i Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, lokalne media. PCK. Od 17 września we Wrocławiu i okolicach w walce z powodzią walczyło 160 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zakupił wodę mineralną o wartości stu tysięcy zł. Podjął uchwałę o przekazaniu pomocy finansowej w kwocie 1 miliona złotych dla samorządów, które ucierpiały najbardziej.
Z kolei inspektorzy nadzoru budowlanego z województwa świętokrzyskiego wesprą swoich kolegów po fachu na terenach popowodziowych na Dolnym Śląsku. W sobotę 21 września wyjadą do Nysy, by tam na miejscu oceniać stan techniczny budynków, które zostały poszkodowane w trakcie powodzi. Są to pracownicy z wieloletnim doświadczeniem, którzy do tej pory oceniali m.in. stan techniczny budynków po powodzi w Sandomierzu w 2010 roku.
Kolejny transport darów zebranych przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach wyruszył w piątek 20 września do powodzian z Kłodzka na Dolnym Śląsku. Jak poinformowała rzeczniczka urzędu Angelina Kosiek, obecnie zmienia się lista priorytetów. Potrzebne są m.in. kuchenki turystyczne, agregaty prądotwórcze, osuszacze, płyny do dezynfekcji, środki chemiczne do sprzątania, mopy, wiadra, rękawice. Zbiórka przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim na pewno będzie jeszcze kontynuowana przez cały następny tydzień.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.