Dlaczego Dostojewski nie lubił Watykanu?
14 października 2004 | 12:50 | rad //per Ⓒ Ⓟ
– Watykan według Dostojewskiego był realizatorem idei państwa globalistycznego, na wzór cesarstwa rzymskiego – uważa Adam Pomorski, autor nowego przekładu „Braci Karamazow”, jaki ukazał się nakładem „Znaku”. Mówił o tym podczas spotkania z czytelnikami we wrocławskim Kolegium Europy Wschodniej.
Według niego, było to przyczyną negatywnego nastawienia Dostojewskiego do Kościoła katolickiego.
Zdaniem tłumacza, dzieła Fiodora Dostojewskiego są bardzo trudne do adaptacji filmowych. Wynika to ze złożoności postaci w jego utworach. Pomorski twierdzi, że „człowiek u Dostojewskiego ma w sobie wewnętrzną sprzeczność, żyje w konflikcie popędu wolności z instynktem moralnym, który niekiedy bywa usilnie zagłuszany. W „Braciach Karamazow” te dwie postawy reprezentowali: starzec Zosima – prawo moralne, a Iwan Karamazow – pęd ku wolności i zagłuszanie sumienia.
Według Pomorskiego w Polsce dotąd nie było dobrego tłumaczenia „Braci Karamazow” a każde z wcześniejszych było wzorowane na innej szkole przekładu. Ponadto treść utworu zniekształcały kolejne redakcje. Tak, zdaniem Pomorskiego, było z przekładem Aleksandra Wata.
Na wrocławskim spotkaniu można było nabyć nowe tłumaczenie „Braci Karamazow”. Fragmenty dzieła czytał autor przekładu. Tłumaczenia dzieła Dostojewskiego Pomorski dokonał w 9 miesięcy. Ukazało się ono nakładem krakowskiego Znaku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.