Dlaczego Kościół nie potępia premiera Berlusconiego
26 lipca 2009 | 12:50 | ml / matt. Ⓒ Ⓟ
Dlaczego Kościół milczy i nie potępia niemoralnego zachowania premiera Silvio Berlusconiego? – na to pytanie odpowiada dziś na łamach „Corriere della Sera” kardynał Carlo Maria Martini.
Kard. Martini ujawnia, że i jemu wielokrotnie postawiono pytanie o głos Kościoła w sprawie premiera Włoch: „Wiele osób pisze do mnie, by poskarżyć się na milczenie oficjalnego Kościoła w kwestii moralności politycznej. Być może w wielu przypadkach mamy do czynienia z niedomówieniami bądź strachem przed powiedzeniem tego, co powiedzieć należy.
Prawdą jest jednak, że istnieje wiele ambon, by prawić kazanie, od tego najwyższego po najbardziej ukryte, które w pewnych przypadkach są najskuteczniejsze. Oficjalny Kościół nie wymienia nazwisk konkretnych osób, ponieważ w ten sposób stałby się stroną polityczną. Może i powinien protestować przeciwko rujnującemu i niemoralnemu postępowaniu, które stoi w sprzeczności z dobrem wspólnym i musi zachować ostrożność w przyjmowaniu czy okazywaniu szacunku pewnym postaciom. Nie zawsze jednak łatwo to ustalić i być może w pewnych okresach grzeszy się z powodu niedostatku, w innych zaś z powodu przesady”.
Ustosunkowując się do listów, w których mowa jest o problemie wiary – jej pragnieniu bądź utracie – kard. Martini przypomina, że „przede wszystkim wiara jest darem Boga, o który należy pokornie Go prosić”. Radzi spojrzeć na wszystko z pewnej perspektywy – niczym z helikoptera, jak to ujmuje – by ogarnąć „rozleglejszą panoramę”. „Ja sam doświadczyłem, że trudności z wiarą narastają w miarę, jak zmniejsza się punkt odniesienia” – pisze włoski kardynał.
Emerytowany arcybiskup Mediolanu zgodził się odpowiadać na pytania i wątpliwości czytelników największego włoskiego dziennika w ostatnią niedzielę miesiąca przez 12 miesięcy, poczynając od czerwca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.