Drukuj Powrót do artykułu

„Dni Kromki Chleba Caritas”

14.09.2017 , rk / wer, Bielsko-Biała, 17-24 września 2017 Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Od 17 do 24 września odbędzie w całej Polsce kampania „Kromka Chleba” Caritas. Ta ogólnopolska akcja ma pogłębić wrażliwość na potrzeby ludzi ubogich, przypomnieć o wartości chleba oraz docenić osoby i firmy, które wspierają potrzebujących. Specjalne wydarzenia z tej okazji przygotowała bielsko-żywiecka Caritas, która opiekuje się m.in. Bankiem Chleba – pierwszą i obecnie jedyną tego typu inicjatywą w Polsce.

W diecezji bielsko-żywieckiej „Dni Kromki Chleba Caritas rozpoczną się w niedzielę 17 września, w kościele NSPJ w Bielsku-Białej Mszą św. w intencji żyjących i zmarłych darczyńców Banku Chleba. 19 września odbędzie się natomiast zbiórka produktów spożywczych w sklepach „Biedronka” w ramach akcji „Kromka Chleba dla Sąsiada”.

W sobotę, 23 września, na terenie bielskiego Ośrodka Centrum Sportowo-Szkoleniowego REKORD zaplanowano festyn charytatywno-integracyjny, w ramach którego rozegrany zostanie charytatywny mecz piłkarski: Reprezentacja Polski Osób Bezdomnych vs. Księża i Przyjaciele Caritas.

Jak wyjaśnił dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Robert Kasprowski, festyn będzie miał wymiar edukacyjno-społeczny. „Poprzez prezentacje piekarni, pokazy zwyczajów i tradycji związanych z pieczeniem chleba oraz stoiska tematyczne chcemy zwrócić uwagę uczestników na wartość chleba i poszanowanie żywności. Swoje stoiska zaprezentują bielscy piekarze wspierający Bank Chleba” – wyjaśnił.

Bank Chleba w Bielsku-Białej, choć działał już od 1997 roku, został utworzony formalnie w grudniu 2001 r. Kilkudziesięciu piekarzy z Podbeskidzia w ramach Cechu Rzemiosł Spożywczych i Małej Przedsiębiorczości zapewniło, że każdego dnia będą przekazywali tzw. nadwyżki z wypieków, czyli bochenki, które nie trafiły do sklepów. Lokal na potrzeby Banku przekazał bielski magistrat. Od ponad 13 lat patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje diecezjalna Caritas, która w pewnym momencie uratowała zagrożone absurdalnymi przepisami państwowymi dzieło pomocy.

Rocznie do Banku Chleba przekazywanych jest od 100 do 150 tys. bochenków chleba. Daje to od 300 do 400 sztuk pieczywa dziennie. Z takiej pomocy korzysta około 600 rodzin.

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 września 2017 09:00

Święto Podwyższenia Krzyża

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.