Do czego służy parafia? – pisze bp Skworc
21 listopada 2001 | 14:22 | kdr //ad Ⓒ Ⓟ
Czym jest, a czym nie jest parafia? – list pasterski poświęcony tym zagadnieniom napisał biskup tarnowski Wiktor Skworc. Jego zdaniem parafia powinna być domem, schronieniem i wspólnotą.
List bp. Skworca skierowany jest do tarnowskich diecezjan w związku z obchodzoną w najbliższą niedzielę uroczystością Chrystusa Króla.
. *Parafia to nie getto ani ekskluzywny salon* – uważa tarnowski pasterz. Jego zdaniem takie złe postrzeganie wspólnoty wiernych oznaczałoby klęskę dla Kościoła i świata.
. Parafia to *dom otwartych drzwi dla niewierzących*, wątpiących i dla ludzi o pogmatwanych losach – pisze biskup. Podkreśla, że nikogo nie możemy uważać za obcego bądź straconego, gdyż Chrystus umarł za wszystkich, otwierając każdemu człowiekowi drogę do życia wiecznego. Dodaje, że nie można ulegać pokusom zamknięcia, izolacji i separacji, dopatrując się wszędzie zagrożeń.
. Parafia to *rodzina zastępcza* – pisze dalej bp Skworc, dlatego apeluje o tworzenie parafialnych ochronek dla dzieci i świetlic dla młodzieży. „Parafia powinna rozszerzyć swe zadania wobec dzieci i młodzieży z wyłącznie religijnych na kulturotwórcze oraz stać się miejscem ukazywania dobrych wzorów”- radzi ordynariusz tarnowski.
. Parafia to *„dom chleba”*. „Wyjście z chlebem do potrzebujących go mieszkańców parafii jest też szansą odnalezienia będących z daleka od Kościoła niewierzących, wątpiących i zranionych” – czytamy w słowie pasterskim. Zdaniem hierarchy, Caritas parafialna powinna obejmować opieką wszystkich bezrobotnych i ich rodziny na terenie parafii.
. Parafia to *”skała schronienia”*, gdzie wierzący mogą utwierdzić się w przekonaniu, że ich chrześcijańskie postawy mają sens i nie są odosobnione. „Parafia powinna stać się również miejscem leczenia zranień, bo często bywa tak, że bycie chrześcijaninem związane jest z niezrozumieniem czy odrzuceniem” – pisze bp Skworc. Parafianie powinni mieć szansę pogłębiania wiary na płaszczyźnie intelektualnej, dlatego konieczne są spotkania formacyjne i katechezy dla dorosłych. – „Nie wolno pozostawać biernym obserwatorem parafialnej rzeczywistości” – przestrzega hierarcha i apeluje o włączanie się w działalność ruchów i stowarzyszeń katolickich.
. Parafia, zdaniem bp. Skworca, to jednak przede wszystkim * wspólnota modlitwy i miejsce spotkania Boga*. Biskup tarnowski ma nadzieję, że parafia będzie rozumiana bardziej jako wspólnota, w której panuje duch jedności, braterstwa i gościnności niż jako formalna struktura czy terytorium. Zwraca przy tym uwagę, że ważniejsze od podejmowanych działań jest świadectwo dobrych relacji pomiędzy duszpasterzami a świeckimi. „Tylko dzięki doświadczeniu duchowemu można pozostać wiernym Jezusowi na targowisku idei współczesnego świata, gdzie praktyczny materializm stał się najpoważniejszym zagrożeniem ducha” – uważa ordynariusz tarnowski. Jednocześnie apeluje do diecezjan, aby niedzielna Msza św. była dla każdego duchowym spotkaniem z Jezusem. „To celebracja Eucharystii sprawia, że niedziela staje się prawdziwie Dniem Pańskim” – napisał bp Wiktor Skworc.
List bp. Skworca będzie odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.