Do Kamerunu przywieziono ciało bp. Juretzko
29 stycznia 2018 | 09:25 | Yaoundé / MW/OMI / mip Ⓒ Ⓟ
W sobotę późnym wieczorem ciało biskupa Juretzko dotarło do Kamerunu. Na lotnisku nastąpiło uroczyste przywitanie przez wiernych i kameruński episkopat. W nocy odprawiono Msze św. w oblackim seminarium.
Trumna z ciałem bp. Eugeniusza Juretzki dotarła do Yaoundé, stolicy Kamerunu 27 stycznia. Na lotnisku tłumnie przywitali biskupa Eugeniusza Kameruńczycy, w tym: wierni, współbracia, biskupi, a także honorowa konsul Rzeczypospolitej Polskiej p. Mirosława Etoga i przedstawiciele władz państwa. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu odbyły się modlitwy, którym przewodniczył abp Jean Mbarga metropolita Yaoundé – przewodniczący episkopatu, a współprzewodniczył bp Paul Lontsié-Kenué, następca bp. Eugeniusza w Yokadouma.
W nocy w oblackim seminarium duchownym w Yaoundé-Nsimalen im. Yvesa Plumeya OMI, odprawiona została Msza św. za zmarłego, której przewodniczył Edouard Dagavounansou OMI (Prowincjał) oraz do rana były prowadzone modlitwy za zmarłego hierarchę. Było to pożegnanie oblatów ze swoim współbratem. O 5.00 rano kondukt pogrzebowy wyruszył do Doumé-Abong’ Mbang, gdzie ordynariuszem diecezji jest pochodzący z Polski misjonarz bp Jan Ozga. Tam w katedrze pw. Piotra i Pawła zostanie odprawiona kolejna Msza św. pożegnalna.
Czytaj także: W Lublińcu pożegnano bp. Eugeniusza Juretzko
Bp Eugeniusz Juretzko był przez 26 lat pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Yokadouma w Kamerunie. Urodził się 25 grudnia 1939 r. w Radzionkowie. W 1961 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN w Obrze złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu 17 maja 1964 r. O. Juretzko z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski 1 maja 1969 r. Była to pierwsza powojenna grupa oblackich misjonarzy. W styczniu 1970 r. znaleźli się w Kamerunie.
12 czerwca 1991 r. Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że na prośbę biskupów Kamerunu Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Eugeniusza Juretzko OMI. Na tym terenie żyło wtedy 90 tys. ludzi, w tym 25 tys. pogardzanych przez wszystkich Pigmejów. Były zaledwie 3 parafie, 5 kapłanów, 8 braci i sióstr zakonnych. Nie było kleryków, a miejscowych katolików około 9 tys. Przed biskupem stanęły nowe zadania: trzeba było otoczyć duszpasterską troską ludzi już ochrzczonych i równocześnie iść z Ewangelią do pogan.
Praca wśród Pigmejów była pracą od podstaw: głoszeniem Ewangelii i katechizacją, zabieganiem o ich równouprawnienie, wykształcenie, zdrowie. Obecnie diecezja Yokadouma ma już 26 lat. Na jej terenie działa 14 parafii, 21 księży, 38 braci i sióstr, 8 kleryków, a żyje około 30 tys. katolików. Biskup Juretzko wybudował około 60 szkół podstawowych (w większości są to jedyne szkoły dla Pigmejów) i jedną średnią, 16 przychodni i szpital. Od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. 25 kwietnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację 77-letniego o. Eugeniusza Juretzko. Biskup zmarł 16 stycznia w Lublińcu na Śląsku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.