Do Łodzi przyjedzie latem 1400 stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia
17 czerwca 2009 | 11:09 | łg / ju. Ⓒ Ⓟ
Dwutygodniowe spotkanie rozpocznie się w połowie lipca. Odbywać się będzie pod hasłem „Łódź Dobrego Połowu”.
Będzie to już siódmy obóz organizowany przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
„Dlaczego Łódź? Stało się to możliwe dzięki temu, że nie brakuje w środowisku łódzkim życzliwych osób i instytucji, które cenią nauczanie Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II” – podkreślają organizatorzy. Wtóruje im metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek. „Kiedy pojawią się tutaj stypendyści, w swoich żółtych koszulkach, w naszym mieście rozwiną się żonkile czy tulipany. Oby tylko społeczeństwo łódzkie mogło z ich obecności wyciągnąć jakieś przesłanie – przecież to młodzież, która szuka. Wspólnie dzielimy odpowiedzialność za jej oblicze dziś i za jej przyszłość” – zauważa w rozmowie z KAI.
Zdaniem ks. Jana Droba, łodzianie spotkają się z młodymi ludźmi, w których naprawdę warto inwestować, którzy „gdyby nie ofiarność społeczeństwa, nie osiągnęliby tego, co może być ich udziałem”. „Ci młodzi ludzie są żywym pomnikiem, pomnikiem wdzięczności, który budujemy Janowi Pawłowi II” – podkreśla przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Stypendyści spędzą w Łodzi dwa tygodnie. Część naukowa obozu odbywa się dzięki zaangażowaniu łódzkich uczelni, m.in. Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej oraz „Filmówki”. „Oferta uczelni była tak duża, że musieliśmy z części propozycji zrezygnować – nie udałoby się ich zmieścić w programie obozu” – podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk, dyrektor obozu. „Można mieć nadzieję, że przynajmniej część stypendystów w przyszłości wybierze właśnie jedną z naszych uczelni jako miejsce swojej dalszej edukacji” – mówi wojewoda łódzka, Jolanta Chełmińska. Uczestnicy obozu będą mogli wziąć udział w kilkudziesięciu różnych wykładach, warsztatach i zajęciach laboratoryjnych.
Organizatorzy przygotowali też dla stypendystów kilkanaście wycieczek. „Poza samą Łodzią chcemy pokazać najciekawsze miejsca w regionie. Będzie zatem wycieczka do Arkadii i Nieborowa, do Uniejowa, gdzie pokażemy termy i do Bełchatowa, gdzie znajduje się kluczowy dla całej Polski kompleks energetyczny” – mówi marszałek województwa, Włodzimierz Fisiak. „Chcemy w ten sposób wypromować województwo łódzkie, jako region, w którym jest z jednej strony dużo atrakcji turystycznych, a z drugiej istniejący i perspektywiczny przemysł” – dodaje Fisiak.
Stypendyści przyjadą do Łodzi 17 lipca. Oficjalnym rozpoczęciem obozu będzie 18 lipca Msza św. w łódzkiej katedrze odprawiona o godz. 12. przez abpa Władysława Ziółka. Po liturgii zaplanowany jest koncert chóru Uniwersytetu Medycznego i kilka wycieczek. Uczestnicy mogą wybrać piesze zwiedzanie Łodzi, wycieczkę autokarową śladami łódzkich świętych i błogosławionych lub pieszą wycieczkę śladami św. Faustyny Kowalskiej.
Ważnym elementem obozu jest formacja. „To m.in. udział w Eucharystii, modlitwie brewiarzowej czy modlitwie międzywyznaniowej. Chcemy formować młodych ludzi w duchu Jana Pawła II, czyli w duchu Ewangelii” – zapewnia ks. Kowalczyk.
W obozie „Łódź Dobrego Połowu” weźmie udział ok. 1400 osób (400 uczniów szkół gimnazjalnych, 600 uczniów szkół licealnych, 20 uczniów zza wschodniej granicy oraz 200-osobowy zespół organizacyjny). Stypendyści zakwaterowani będą w dwóch miejscach – 800 osób w akademikach Uniwersytetu Łódzkiego i 400 osób na terenie campusu Politechniki Łódzkiej.
Szczegółowy program obozu wkrótce znajdzie się na stronie internetowej fundacji www.dzielo.pl. W ciągu dwóch tygodni uruchomiona zostanie także witryna internetowa obozu – www.lodzdobregopolowu.pl.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała w 2000 r. Co roku organizuje Dzień Papieski, przyznaje nagrody TOTUS, organizuje Konkurs Akademicki na indeks na studia dziennikarskie i prawnicze oraz prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym. Obecnie stypendia Fundacji otrzymuje prawie 2200 stypendystów z 42 diecezji na terenie całej Polski. Spośród nich niemal 600 podjęło studia, 1000 uczy się w szkołach średnich i ponad pół tysiąca w gimnazjach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.