Do Sejmu trafiła uchwała ws. ustanowienia 2024 r. Rokiem Rodziny Ulmów
09 maja 2023 | 14:11 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Do Sejmu trafił projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. „Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom” – głosi tekst proponowanej uchwały. 10 września Rodzina Ulmów zostanie beatyfikowana w rodzinnej Markowej na Podkarpaciu.
Projekt zgłosiła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości pod przewodnictwem Kazimierza Gołojucha z Podkarpacia.
W projekcie uchwały przypomina się, że w marcu przyszłego roku przypadnie 80. rocznica zamordowania Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu przez żandarmerię niemiecką. Ulmowie zostali zabici, gdyż ukrywali Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów.
„Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę. Ulmowie są uhonorowani wysokimi odznaczeniami Polski i Izraela, a 10 września 2023 roku zostaną ogłoszeni Błogosławionymi Kościoła Katolickiego”- głosi tekst proponowanej uchwały.
Rada Stała KEP do uczestników kampanii wyborczej: powstrzymajcie się od instrumentalizowania Kościoła
Tekst zawiera m.in. skróconą historię małżeństwa Józefa i Wiktorii Ulmów, podkreśla ich społeczne zaangażowanie w życie lokalnej wspólnoty. Przypomina, że prawdopodobnie w grudniu 1942 r. Ulmowie zostali poproszeni przez żydowskie rodziny o pomoc w ich ukryciu.
„Jakie motywy kierowały Ulmami? Była to bezinteresowna miłość bliźniego. Ulmowie ukrywali Żydów przez około 15 miesięcy. Niestety 24 marca 1944 r. w gospodarstwie pojawili się niemieccy żandarmi i zamordowali wpierw Żydów, następnie Józefa i Wiktorię oraz wszystkie ich dzieci” – napisano w uchwale.
Projekt uchwały podkreśla, że ustanowienie 2024 roku Rokiem Rodziny Ulmów powinno nastąpić „ze względu na szlachetność Rodziny Ulmów oraz wielkie i niezwykłe bohaterstwo”.
„Ulmowie są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom” – podsumowuje projekt uchwały.
Tekst przypomina też, że w 1995 r. Rodzina Ulmów została uhonorowana przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie medalem i tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a w 2010 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, a od 2018 r. na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy obchodzony jest, ustanowiony przez Sejm RP i Senat RP, Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Uchwała przypomina ponadto, że w 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Uroczyste wyniesienie całej rodziny na ołtarze odbędzie się 10 września w Markowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.