Drukuj Powrót do artykułu

Dobro jest większe

15.05.2017 , Warszawa / Marcin Przeciszewski / wer Ⓒ ℗

Sto lat, jakie upłynęło od objawień fatimskich, pokazuje, że siła dobra w minionym stuleciu przeważyła moce zła. A orędzie Matki Bożej z Fatimy – jak podkreślił papież Franciszek – jest przede wszystkim przesłaniem pokoju.

Kiedy Matka Boża pod postacią Jasnej Pani ukazywała się pastuszkom w Cova da Iria, mogło się wydawać, że Europa wkracza w okres nieuchronnej zagłady. Panowała najokrutniejsza z dotychczasowych wojna światowa i rozpoczynała się rewolucja w Rosji. Za niespełna ćwierć wieku Europą miały zawładnąć dwa nieludzkie totalitaryzmy. A siła bezbożnej, ateistycznej i bałwochwalczej propagandy nigdy w dziejach jeszcze nie była tak wielka.

Objawienia fatimskie z 1917 r. można zinterpretować jako wielki apel z niebios skierowany do ówczesnej ludzkości o zawrócenie z drogi prowadzącej ku przepaści – poprzez pokutę, zawierzenie Bogu i Najświętszemu Sercu Maryi, modlitwę wynagradzającą za grzeszników i codzienny różaniec.

Ostrzeżeniem była wstrząsająca, realistyczna wizja piekła i zapowiedź kolejnej wojny światowej. Także zapowiedź straszliwego męczeństwa Kościoła, włącznie z biskupami i Ojcem Świętym, tysiącami kapłanów, zakonników i świeckich, o czym mówiła trzecia tajemnica. Była ona tak porażająca, że czterech papieży jej nie ujawniło.

Czytaj także: Modlitwa, nawrócenie, pokuta – polscy biskupi o aktualności Fatimy

Boża miłość okazała się jednak silniejsza. Świat zostaje uratowany, podobnie zresztą jak Jan Paweł II podczas zamachu. Biskup w bieli nie pada pod ciosami siepaczy, a – po powierzeniu Rosji Niepokalanemu Sercu – wolność odzyskują zniewolone kraje naszego regionu. Czas po drugiej wojnie światowej jest najdłuższym w historii okresem pokoju w Europie. Miłosierdzie Boże tryumfuje nad mocami ciemności.

Nie znaczy to, że objawienia fatimskie straciły na aktualności. Ostrzeżenie przed strasznymi skutkami, jakimi kończy się budowa świata bez Boga, wciąż jest aktualne. Aktualne jest też wezwanie do modlitwy za tych, co z własnego wyboru skazują się na potępienie. Światu zagraża też nowa globalna katastrofa, gdyż – jak mówi Franciszek – trzecia „wojna w kawałkach” już się toczy.

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 maja 2017 17:32

O. Jan Sullivan beatyfikowany

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.