Dobrzyń nad Drwęcą: 100-lecie parafii pw. św. Katarzyny
26 listopada 2009 | 12:29 | eg Ⓒ Ⓟ
Wykłady, koncerty i wystawy złożyły się na obchody 100-lecia parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą w diecezji płockiej. Podsumowaniem kilkudniowych obchodów rocznicy była dziękczynna Eucharystia z udziałem biskupa Piotra Libery.
„Przeżywany jubileusz każe nam dziękować za czas, który Bóg daje do naszej dyspozycji. Rzadko myślimy o czasie jako o Bożym darze. Jest to zaś czas łaski, zbawienia, którego nie wolno nam zmarnować, ponieważ będziemy musieli kiedyś zdać Bogu sprawę, jak ten czas wykorzystaliśmy”, mówił bp Libera w homilii.
Odniósł się w niej również do sytuacji we Włoszech, gdzie sąd nakazał zdjęcie krzyży ze ścian szkolnych: „W krajach tzw. Zachodu nie prowadzi się wprawdzie otwartych prześladowań, ale dąży do eliminowania tych, którzy nie godzą się na niszczenie zasad chrześcijańskich w imię politycznej poprawności. Wyśmiewa się bez ogródek wszystko, co dobre i co nacechowane jest wiernością Chrystusowi” – mówił w kościele w Dobrzyniu.
Dodał, że prawdopodobnie niewiele osób będzie miało okazję ponieść męczeństwo za wiarę jak Święta z Aleksandrii, Patronka parafii, jednak „możemy zostać wyśmiani za to, że robimy znak krzyża przed jedzeniem, odmówimy oglądania niemoralnych scen filmowych czy stron internetowych, lub zareagujemy, gdy ktoś zacznie wyszydzać naszą wiarę. Nie bójmy się tego!” – wzywał hierarcha. – „Zaufajmy, że Duch Święty podpowie nam, kiedy i co powiedzieć, kiedy zamilczeć, a także będzie działał w naszych słuchaczach, sprawiając, że nasze słowa wydadzą owoc. Okażemy się w ten sposób godnymi spadkobiercami wiary odziedziczonej po naszych przodkach, którzy na tym skrawku polskiej ziemi trwali przy Jezusie, mimo przeciwności i wielorakich trudności”.
Obchody 100-lecia parafii w Dobrzyniu trwały kilka dni. Zainicjował je w niedzielę 16 listopada odczyt Jana Jagodzińskiego o błogosławionych płockich biskupach męczennikach: abpie Antonim. J. Nowowiejskim i bpie Leonie Wetmańskim.
Kolejne dni tygodnia poświęcone były konkretnej problematyce: samorządowi, służbie zdrowia, rodzinom, nauczycielom, młodzieży, dzieciom, kapłanom, służbom mundurowym, wspomnieniu ofiar Katynia, seniorom, kobietom, a wreszcie patronce parafii – św. Katarzynie Aleksandryjskiej.
W programie jubileuszu znalazł się m.in. odczyt na temat dobrzyńskiego samorządu przed II wojną światową. Z kolei ks. prof. Michał M. Grzybowski wygłosił prelekcję o zmarłych duszpasterzach. W Domu Kultury wykład o historii powstania parafii św. Katarzyny w Dobrzyniu nad Drwęcą wygłosił prof. Mirosław Krajewski.
Ponadto w Domu Kultury można było obejrzeć wystawę poświęconą 100-leciu parafii. Złożyły się na nią stare dokumenty osób, które pracowały przy kościele, zdjęcia i dokumentacja budowy wieży kościelnej.
Z okazji jubileuszu nie zabrakło atrakcji artystycznych: spektaklu toruńskiej grupy ewangelizacyjnej "Posłanie”, koncertu Magdy Anioł z zespołem i koncertu „Chopinquartetu” z Bydgoszczy.
Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą leży na terenie dekanatu dobrzyńskiego. Obejmuje swoim zasięgiem jedną z dzielnic miasta Golub-Dobrzyń. Przez stulecia należała do parafii Dulsk. Obecny klasycystyczny kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, został wybudowany w latach 1823-1827, staraniem ks. Antoniego Wybranieckiego. Konsekracji dokonał w 1828 r. ks. Walenty Zawadzki, dziekan dekanatu lipnowskiego. Przy kościele rezydował kapelan prowadzący duszpasterstwo dla miejscowej społeczności. W 1886 r. ks. Jan Spira, proboszcz dulski dobudował wieżę kościelną.
W 1903 r. Dobrzyń otrzymał prawo prowadzenia akt stanu cywilnego. Rektorem kościoła był wówczas ks. Czesław Rogacki. Dzięki jego staraniom w 1909 r. abp Antoni J. Nowowiejski erygował nową parafię. Pierwszy proboszcz, ks. Rogacki, przeprowadził konieczne remonty i zakupił wiele sprzętów do wnętrza kościoła. W czasie okupacji niemieckiej, po aresztowaniu ks. Ignacego Charszewskiego, kościół był zamknięty. Po wojnie odnawiał wnętrze świątyni ks. Henryk Błażejewski, potem ks. Zenon Kawiecki. Ks. Janusz Śniegocki z kolei zmodernizował m.in. prezbiterium, wyremontował wieżę i fronton kościoła oraz wnętrze plebanii. Od 2007 r. proboszczem parafii jest ks. Jarosław Wacław Kulesza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.