Dodatkowe pory zwiedzania rezydencji papieży w Castel Gandolfo
26 lipca 2021 | 07:00 | ts (KAI) | Castel Gandolfo Ⓒ Ⓟ
Była letnia rezydencja papieży Castel Gandolfo będzie w sierpniu otwarta dla zwiedzających w dodatkowych porach. W drugim i trzecim tygodniu sierpnia pałac i ogrody Villa Barberini będą wyjątkowo otwarte także w dni robocze w godzinach od 8.30 do 14.00, poinformowały Muzea Watykańskie.
Jak podkreślono, decyzja ma na celu zaspokojenie „odnowionej i coraz bardziej odczuwalnej potrzeby odpoczynku na świeżym powietrzu”. Wyjątkiem będą 15 i 16 sierpnia. 15 sierpnia to we Włoszech nie tylko ważna uroczystość kościelna Wniebowzięcia Matki Bożej, ale zarazem Ferragosto, święto pochodzące z czasów rzymskich, kulminacja wakacji, dzień wolny od pracy.
Zwiedzać będzie można pieszo lub minibusem. Dostępne będą także pozostałości starożytnej willi cesarza Domicjana. Bilety wstępu można nabywać online na stronie Muzeów Watykańskich, w ostatniej chwili można też spróbować szczęścia bezpośrednio przy wejściu do Ogrodów.
Tradycyjnie już letnie miesiące papieże spędzali w swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Letnia rezydencja papieży składa się z zespołu trzech willi oraz parku i ogrodu. Pierwszą własnością Stolicy Apostolskiej był dzisiejszy Pałac Apostolski, w którym znajdują się apartamenty papieskie, a przed nimi roztacza się wspaniały widok na położone w dole jezioro Albano. Tę część zakupiono w 1596 r., za pontyfikatu Klemensa VIII, później rozbudowano ją w stylu barokowym. W 1773 r. Klemens XIV kupił położoną obok pałacu willę Cybo. Ostatecznie posiadłości papieskie zwiększył zakup willi Barberini w 1929 r. za pontyfikatu Piusa XI, po podpisaniu konkordatu z państwem włoskim. Na początku pontyfikatu Jana Pawła II katolicy z USA sfinansowali budowę krytego basenu na terenie rezydencji.
Letnia rezydencja papieży w Castel Gandolfo rozciąga się na powierzchni 55 hektarów i jest większa niż obszar Państwa Watykańskiego. Prawie połowę z tego zajmuje gospodarstwo rolne z hodowlą krów, uprawą oliwek i owoców. Od czasu Układów Laterańskich z 1929 r. teren ma status eksterytorialny Stolicy Apostolskiej.
Pierwszym papieżem, który przez dłuższy czas przebywał w Castel Gandolfo, był Urban VIII w 1626 r. Po upadku Państwa Kościelnego w 1870 r. budynki zaczęły się rozpadać, a ich remonty rozpoczęto dopiero za pontyfikatu Piusa XI (1922-39). Od tego czasu papieże, udając się na czas lata do swej letniej rezydencji, przenoszą tam również swoją normalną działalność. W Castel Gandolfo zmarli: Pius XII (9 października 1958) i Paweł VI (6 sierpnia 1978.
W odróżnieniu od swoich poprzedników papież Franciszek zrezygnował z pobytów w Castel Gandolfo i systematycznie udostępnia ogrody oraz pałac do zwiedzania turystom.
Odległe o 30 km na południe od Rzymu miasteczko Castel Gandolfo leży w regionie zwanym Castelli Romani i jest jedną z miejscowości położonych na zboczach gór Albano, gdzie od czasów antycznych zamożni obywatele rzymscy mieli swoje letnie rezydencje. Z historią Castel Gandolfo związane są liczne legendy. Jedna z nich mówi, że na kilka stuleci przed założeniem Rzymu tam właśnie znajdowało się duchowe centrum Latynów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.