Ikona MB Częstochowskiej w sanktuarium bł. ks. Popiełuszki
Rok: 2012
Autor: Inny
Peregrynująca „od oceanu do oceanu” w obronie cywilizacji życia kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej 19 i 20 sierpnia zawitała do Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.
Ikona przybyła do sanktuarium w niedzielę 19 sierpnia w przeszklonym pojeździe, w asyście motocyklistów z Rajdu Katyńskiego. Przy grobie bł. ks. Popiełuszki została przekazana przez kapłanów prawosławnych z parafii św. Jana Klimaka na ręce ks. prałata Tadeusza Bożełki, kustosza sanktuarium i proboszcza żoliborskiej parafii. Następnie dwóch kapłanów reprezentujących obie parafie – prawosławny razem z katolickim – razem zaniosło Ikonę do grobu męczennika – kapłana i przyłożyło ją do płyty grobowej.
Następnie kapłani przenieśli Ikonę w procesji wokół kościoła, po czym ustawili na otoczonym kwiatami podeście koło ołtarza. Matkę Bożą przywitał ks. Bożełko. Jako pierwsi przed pożegnaniem ucałowali Ikonę kapłani prawosławni.
Ks. Bożełko ogłosił otwarcie wystawy ukazującej wartość życia dzieci niepełnosprawnych. Jej celem jest uwrażliwienie ludzi na problem aborcji eugenicznej, która w Polsce jest prawnie dozwolona. Wykrycie choroby u dziecka w wieku prenatalnym jest uznawane za usprawiedliwienie i powód do jego zabicia przez narodzeniem. Zabijanie dzieci prenatalnie chorych, które legalnie wykonuje się w Warszawie, jest zbrodnią dokonywaną na człowieku chorym i bezbronnym dla własnej wygody. Wpływa to także na stosunek całego społeczeństwa do ludzi chorych, zwłaszcza na Zespół Dawna. Matka Boża podkreśla „każdy człowiek ma prawo do życia, także niepełnosprawne dziecko!”.
Następnie rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której każdy w indywidualnej modlitwie mógł adorować Matkę Bożą. W modlitwie, mimo okresu wakacyjnego, uczestniczyło wiele osób.
W czasie pobytu Matki Bożej w sanktuarium żoliborskim odprawiono kilka Mszy św. Adoracja trwała nieustannie przez cała noc. Ludzie podchodzili blisko, klękali i z modlitwą dotykali Ikony, całując ją, przykładając medaliki, różańce oraz inne wizerunki.
Z parafii św. Stanisława Kostki Ikona Częstochowska została w poniedziałek przewieziona do katedry św. Floriana w diecezji warszawsko-praskiej. Następnie przywitają ją wierni w archidiecezji łódzkiej.