Przesłanie abp. Światosława Szewczuka | 29 czerwca 2022
Rok: 2022
Autor: abp Swiatosław Szewczuk
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!
Dziś jest środa 29 czerwca 2022 roku i Ukraina przeżywa już 126 dzień pełnowymiarowej inwazji wojskowej Rosji na terytorium naszej spokojnej ukraińskiej ziemi.
Dziękujemy Panu Bogu i Siłom Zbrojnym Ukrainy za to, że przetrwaliśmy do dzisiejszego poranka, przeżywając kolejny dramatyczny krwawy dzień i kontynuujemy nasze trwanie przed obliczem Boga, trwanie na modlitwie, w pracy, w cierpliwości, ale w imię dobra osoby ludzkiej i życia ludzkiego Ukrainy i całego świata.
W ciągu minionej doby wzdłuż linii frontu trwały ciężkie, o dużym natężeniu walki, ale znowu najbardziej bolesne i zbrodnicze są rosyjskie ataki terrorystyczne z użyciem pocisków cruise na spokojne miasta, które nie znajdują się bezpośrednio w strefie wojny. „Wczoraj został bezlitośnie zbombardowany nasz Charków. Miasto Mikołajów było dwukrotnie ostrzeliwane przez rosyjskie rakiety: wczoraj w ciągu dnia i dziś rano. Tak samo nasz region odeski został trafiony rakietą. I każdy taki cios zabił ludzi, zniszczył budynki, infrastrukturę, pozostawił dziesiątki rannych. Dlatego na Ukrainie płynie ludzka krew. Ukraina płacze, ale Ukraina się modli.
Dzisiaj, w kontekście tak dramatycznej konfrontacji ze złem, które nas spotyka, chciałbym wspólnie z wami zastanowić się nad innym darem Ducha Świętego. Właściwie nazywamy go owocem Ducha Świętego, który wieńczy wszystkie inne owoce. Jest on niejako znakiem pełni dojrzałości osoby ludzkiej w jej życiu w Duchu Świętym. I tym owocem Ducha Świętego jest umiarkowanie. Kiedy słyszymy to słowo, możemy rozumieć wiele różnych rzeczywistości, ale umiarkowanie oznacza właściwą postawę człowieka wobec siebie i otaczającego go świata, budowanie właściwej relacji z dobrami, zarówno osobistymi, jak i wspólnymi, które Bóg oddał nam dzisiaj pod opiekę. Ten owoc Ducha Świętego ma również dwa wymiary: wewnętrzny i zewnętrzny.
Kiedy mówimy o wewnętrznym wymiarze umiarkowania, to mówimy o zdolności człowieka do panowania nad sobą, zdolności człowieka do panowania nad swoimi dążeniami, różnymi potrzebami życiowymi, zadaniami, do budowania relacji między nami. Ten, kto ma tę łaskę Ducha Świętego, ten potem bardzo dobrze sobie radzi i jest dobrym zarządcą swego życia. Jeśli tak nie jest, jeśli człowiek nie kontroluje nawet samego siebie, to traci wolną wolę i staje się niewolnikiem swoich namiętności i swoich żądz.
Dlatego Duch Święty daje człowiekowi wolność, wolność w budowaniu właściwych relacji i właściwym wykorzystaniu wszystkich talentów, jakie otrzymał.
W wymiarze zewnętrznym umiarkowanie pozwala człowiekowi równie poprawnie organizować swoje życie ziemskie we wszystkich jego wymiarach, właściwie wykorzystywać dla dobra własnego i bliźniego wszystko, czym dysponuje, niezależnie od tego, czy ma tego dużo, czy mało. W rzeczywistości ten owoc Ducha Świętego przejawia się w pewnym stylu, stylu życia, który prowadzą chrześcijanie. Ten styl życia, życie napełnionego Duchem Świętym człowieka obdarzonego Bogiem, który jaśnieje umiarem, opisuje jeden z najwcześniejszych zabytków literatury chrześcijańskiej: chwalebny List do Diogneta. Autor ten opisuje życie pierwszych chrześcijan w następujący sposób: Chrześcijanie „są w ciele, lecz żyją nie według ciała. Przebywają na ziemi, lecz są obywatelami nieba. Słuchają ustalonych praw, z własnym życiem zwyciężają prawa. Kochają wszystkich ludzi, a wszyscy ich prześladują. Są zapoznani i potępiani, a skazani na śmierć zyskują życie. Są ubodzy, a wzbogacają wielu. Wszystkiego im nie dostaje, a opływają we wszystko”.
Prosimy więc Ducha Świętego, aby obdarzył nas tym owocem swojej obecności, zwłaszcza w warunkach wojny, gdzie coraz bardziej brakuje środków do godnego życia, bo wojna zawsze przynosi zniszczenie, zawsze przynosi zubożenie i głód. Niech Duch Święty pozwoli nam z umiarem być dobrymi i mądrymi panami naszej Ojczyzny.
Dzisiaj chcę podziękować tym wszystkim ludziom, którzy pomagają Ukrainie przejść przez te trudne chwile. W tych dniach na Ukrainę przybyła specjalna delegacja z Włoch, właściwie zaczynając od miasta Bolonii aż po Odessę i Mikołajów, jako karawana humanitarna o specjalnej nazwie „Zatrzymajmy wojnę natychmiast”. Tej karawanie przewodzi bp Francesco Savino, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, który jest biskupem Cassano na południu Włoch. Dzisiaj pozdrawiamy naszych włoskich przyjaciół, dziękujemy Konferencji Episkopatu Włoch i wszystkim dobrym ludziom na całym świecie za to, że właściwie gospodarując talentami i dobrami ziemskimi, które dał im Pan Bóg, dzisiaj hojnie dzielą się z Ukrainą i pomagają potrzebującym.
Boże, błogosław Ukrainie. Boże, powstrzymaj morderczą rękę agresora. Boże, obdarz nas swoją mądrością i umiarem, abyśmy chrześcijańską postawą, chrześcijańską siłą i sprawiedliwością pokonali zło napastnika. Boże, błogosław Ukrainę.
Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!