PRZEWODNIK KATOLICKI: Omówienie artykułów nr 4/2011
Rok: 2011
Autor: Media katolickie
Wirtualne konto, namacalne zyski?
Banki prześcigają się w uatrakcyjnianiu swoich e-kont, co przypominają trochę wyprzedaże w galeriach handlowych. Konta internetowe to dziś nie tylko możliwość wykonywania przelewów czy zakładania lokat. Dzięki e-kontu weźmiemy kredyt, ubezpieczymy się lub zainwestujemy w akcje czy obligacje, pisze Michał Bondyra.
Tajemnica Kibeho
Na początku lat 80. ubiegłego wieku Kibeho było niewielką i nikomu nieznaną mieściną. Dzisiaj nazywa się je „Afrykańskim Lourdes”. W tej niewielkiej ruandyjskiej miejscowości Matka Boża przez ponad dwa lata ukazywała się uczennicom miejscowej szkoły średniej. To pierwsze objawienia maryjne na kontynencie afrykańskim, które zostały oficjalnie uznane przez Stolicę Apostolską. Więcej Jacek Gaworek.
Siła autentyzmu
„Auschwitz to nie były Ponary czy Babi Jar, gdzie ludzi jedynie zwożono i od razu mordowano. Ten obóz był projektem naprawdę głęboko przemyślanym pod różnymi kątami. Nad obozowym planami pracowała cała rzesza architektów. Na wczesnych projektach komór gazowych są jeszcze co prawda napisy „dezynfekcja” „prysznice”, ale już wtedy – nie wiedzieć właściwie po co – do tych pryszniców doprowadzono szczelne śluzy. To była cała architektura zbrodni, uwzględniająca tysiące rozmaitych czynników, łącznie z kwestiami transportowymi, logistyką, rozbudową ramp i precyzyjnym rozkładem jazdy pociągów”. Rozmowa z Piotrem M.A. Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Droga do wolności
Jedną z niedojrzałych postaw w sferze seksualności jest masturbacja. Na temat tego zjawiska krąży obecnie wiele poglądów mylących i nieodpowiedzialnych. Z jednej strony panuje przekonanie, że masturbacja – zwłaszcza w okresie rozwojowym – jest zjawiskiem normalnym, a nawet wręcz pozytywnym, gdyż pomaga młodemu człowiekowi lepiej poznać własne ciało, a przez to przygotowuje go do współżycia seksualnego w małżeństwie. Z drugiej strony spotykamy się z twierdzeniem, że w każdym przypadku masturbacja jest grzechem ciężkim i przejawem demoralizacji. Prawda – jak zwykle – jest bardziej złożona. Więcej ks. Marek Dziewiecki.
Zwycięstwo, gdy przyjdzie
„Z różnego stanowiska zapatrywać się można na gwałtowne wydarzenia współczesnej doby. Kiedyś ludzkość wyraźniej pozna ich właściwy sens i wtedy ujawni się, że nie był to jeden z powtarzających się dramatycznych odcinków dziejowych, lecz okres o znaczeniu całkiem wyjątkowym. Obecnie można powiedzieć, że Bóg wkroczył w życie narodów, by je zawrócić z drogi zagłady. Należy rozumieć ten nadzwyczajny znak wdania się Opatrzności w sprawy świata jako wezwanie do powszechnej pokuty”. W cyklu „Rozmowy prawdopodobne” Adam Suwart „rozmawia” z kard. Augustem Hlondem, prymasem Polski, o opiece Matki Bożej, sile modlitwy różańcowej i posłannictwie Polski.
Parafia to wspólnota
Informacja o kilkudziesięciomilionowym odszkodowaniu, jakie może otrzymać poznańska parafia pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego za Murami, przez kilka dni nie ustępowała z czołówek serwisów informacyjnych. Podana do publicznej wiadomości kwota odszkodowania rozpaliła emocje i przyczyniła się do różnych komentarzy. Rzadko przypominano jednak, że niespełna 98 milionów, których w swym pozwie domagała się od Skarbu Państwa parafia, nie było kwotą „wymyśloną” przez parafię, pisze Adam Suwart.
Niezmywalny znak wiary
W Bośni i Hercegowinie żyją jeszcze kobiety z wytatuowanymi krzyżami na dłoniach. To Chorwatki, katoliczki. Zwyczaj tatuowania krzyży sięga XV wieku. Miał chronić chorwackich katolików przed tureckimi prześladowaniami. Został pokonany przez komunizm, pisze Natalia Budzyńska.
Dojrzały konsument i niemedialna starość
Najczęściej osoby starsze są prezentowane w mediach na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wizerunek człowieka dojrzałego, ale aktywnego, dążącego do utrzymania znakomitej kondycji fizycznej i psychicznej. Drugi wizerunek to osoba wyraźnie starsza, najczęściej siwa, z dobrotliwym wyrazem twarzy, zawsze wyglądająca ciepło i estetycznie. Krótką mówiąc, po prostu sympatyczny dziadek lub babcia, którzy chętnie zajmą się wnukami i dadzą im cukierki. Oczywiście, żadnemu z opisanych przypadków nie można odmówić racji bytu w medialnym świecie ani też przesadnego mijania się z prawdą.
Natomiast to, co może niepokoić, to niemal całkowita nieobecność starości w jej najbardziej uciążliwej i trudnej formie. Więcej Agnieszka Całek.
Miłość się nie starzeje
„Duchowo – nie czuje się stary. Może obserwuję pewną nową cechę w swoim „ja”, że na ogół nie kwapię się do nowych pomysłów i planów i nie chcę ich forsować w otoczeniu. Obecnie myślę o tym, jak wykończyć to, co jeszcze do mnie należy: wszystkie bieżące prace, uporządkowanie archiwaliów, żeby zdążyć przed śmiercią. Staje się ona rzeczywistością coraz bardziej prawdopodobną. Natomiast nie uchylam się, gdy ktoś mi zleca jakieś zadanie lub o coś prosi i podejmuję to nadal z entuzjazmem”. Rozmowa z o. Leonem Knabitem OSB.
Jednostronny raport
Polscy śledczy są całkowicie uzależnieni od materiałów przekazywanych im przez rosyjskich partnerów, a z tym jest również poważny problem. Strona polska wciąż nie otrzymała od MAK m.in.: czarnych skrzynek z Tu-154M oraz samego wraku samolotu, kopii nagrań z wieży kontroli lotów smoleńskiego lotniska z 10 kwietnia (Rosjanie przekazali tylko stenogramy z tych rozmów) oraz szczegółowych danych lotniska Siewierny.
W efekcie może okazać się, że przyczyny katastrofy smoleńskiej nigdy nie zostaną w pełni wyjaśnione, a wszelkie wątpliwości nie będą rozwiane. To poważny cios dla prestiżu państwa polskiego. Więcej o raporcie MAK Jarosław Stróżyk.