PRZEWODNIK KATOLICKI: omówienie artykułów: nr 8/2011
Rok: 2011
Autor: Media katolickie
Bezpieczeństwo nie może kosztować
„Nasze uzależnienie od Rosji ma swoje źródło przede wszystkim w sferze mentalnej i emocjonalnej. Wolimy więc płacić nawet połowę więcej za skroplony gaz z Kataru, byle tylko nie był on z Rosji. To w ramach hasła „Bezpieczeństwo musi kosztować”. Tymczasem żaden Amerykanin nigdy nie powie, że niezależność energetyczna polega na zamianie gazu od jednego dostawcy na gaz od innego dostawcy, tyle że o 50 proc. droższy. Efektem takiej polityki może być bowiem tylko strata przez kraj dużych ilości pieniędzy, rosnące rachunki konsumentów i gospodarki krajowej, mniejsza konkurencyjność przedsiębiorstw. Czy to ma cokolwiek wspólnego z realnym bezpieczeństwem?”. Rozmowa z Andrzejem Szczęśniakiem, ekspertem rynku paliwowego.
Hopkins odprawia obrzęd
Twórcy horrorów lubią sceny opętania, bo są bardzo widowiskowe i przerażające. Nawiedzone domy, stukające duchy skutecznie budują prawdziwy nastrój grozy. Co jednak myśleć o filmie, który rozpoczyna cytat z Jana Pawła II? Jeśli producenci z Warner Bros. chcieli w ten sposób pozyskać chrześcijańskich widzów, to chyba im się udało – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. O filmie o demonicznych opętaniach i egzorcyzmach The Rite opartym jest na prawdziwych wydarzeniach pisze Natalia Budzyńska.
Kokosy za prąd, bo limit musi się zgadzać!
Ponad miliard euro rocznie kosztować nas będą limity emisji CO2 przydzielone przez Komisję Europejską. Drugie tyle zapłacimy za wychwytywanie CO2 i magazynowanie go pod ziemią. Raport Michała Bondyry.
Dobro po prostu „jest”…
„W życiu każdego z nas zdarzają się takie chwile, a może i tygodnie, miesiące czy nawet lata, które są wewnętrznym sprawdzianem tego, na ile jesteśmy w stanie przestać ufać jedynie sobie, a nade wszystko spróbować znaleźć oparcie w odnalezieniu klucza do pogłębienia swojej wiary. I tylko wtedy, kiedy uda nam się zapomnieć o swoim ego – i wcale nie mam tu na myśli wyrzeczenia się siebie – będziemy mogli dostrzec, że nie wszystko jest od nas zależne. Tym samym możemy pokłonić się przed czymś większym od siebie; dostrzec logiczny porządek świata, zrodzony – jakkolwiek chcielibyśmy nazwać Stwórcę – z Wielkiej Harmonii, Miłości, Nadziei. Piękno, które nam podarował Bóg, nie mogło zostać stworzone na marne; nie mogło powstać z pracy rąk człowieka, bo jest ono dla nas nie do ogarnięcia; ale właśnie dzięki temu godne tak wielkiej Miłości, Nadziei i Zachwytu…”. Rozmowa z Grażyną Barszczewską, aktorką teatralną, filmową i telewizyjną,
PRYMAS PRAW SPOŁECZNYCH
Ponadczasowość wybranych tez społecznych kard. Stefana Wyszyńskiego przypomina
ks. Robert Nęcek. Niewątpliwie ponadczasowe jest nauczanie w zakresie praw społecznych, do których zalicza się: prawo do własności, do pracy, do sprawiedliwej zapłaty, prawo do zrzeszania się i zakładania związków, prawo do strajku, do wypoczynku i do ochrony swoich praw.
Graczyk odbrązawia „Tygodnik Powszechny”
Zdaniem Romana Graczyka służby PRL starały się wykorzystywać środowisko „Tygodnika” do dyskredytowania prymasa i rozbijania jedności Kościoła w Polsce. 23 lutego debiutuje w księgarniach książka, która stała się głośna na długo przed publikacją, gdyż jej wydania odmówiła oficyna Znak. To Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego Romana Graczyka. Więcej Jarsław Stróżyk.
Arcybiskup Józef Życiński. In memoriam
Wielu pytało mnie „na gorąco”, i nadal pyta, jak czułem się, kiedy znalazłem ciało Księdza Arcybiskupa. Mam na to jedną odpowiedź: jak syn, któremu przypadł w udziale niezasłużony zaszczyt pochylenia się nad Ojcem po raz ostatni. Wspomnienie ks. Tomasza Trafnego, kapłana archidiecezji lubelskiej, o śp. abp. Józefie życińskim.
Zaprezentuj się
Rynek pracy nas nie rozpieszcza. Nawet młodym trudno jest spoglądać na niego przez różowe okulary. Brak odpowiedzi na dziesiątki wysłanych CV może zniechęcać, gdyż znalezienie pracy graniczy dziś z cudem. Wyższe wykształcenie, znajomość języków obcych czy dodatkowe kwalifikacje mogą nie wystarczyć, dlatego też lepiej wcześniej, np. kilka miesięcy przed ukończeniem studiów, dobrze przemyśleć strategię działania i rozpocząć poszukiwania pracy. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to dopiero połowa drogi do zdobycia upragnionej pracy. Decydująca rozgrywka rozpoczyna się bowiem właśnie podczas rozmowy. Więcej Weronika Stachura.
Co to się dzieje w Kościele?!
W każdy piątek wychodzą na ulice Rio de Janeiro do ubogich i bezdomnych. Chcą wówczas nie tylko być z nimi, ale też żyć tak jak oni. Zabierają ze sobą jedynie Biblię, koc, dokument tożsamości i szczoteczkę do zębów. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od bezdomnych: jedzą to, co oni, śpią tak jak oni – na chodniku. Za łóżko służą im kartony, które jednak najpierw sami muszą znaleźć. Bezdomni szanują ich za tę dosłowną obecność wśród nich, dlatego chętnie ich przyjmują i rozmawiają z nimi. Na co dzień bowiem traktowani są jak śmieci, a w nocy oblewa się ich wodą w ramach programu czystych ulic. Dopiero kiedy ktoś do nich przychodzi i chce z nimi przebywać, znowu czują się ludźmi. O Wspólnocie Przymierze Miłosierdzia piszą Kamila i Błażej Tobolscy.