Dom dla rodziny wielodzietnej
18 listopada 2020 | 14:00 | artykuł zewnętrzny | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Każda rodzina potrzebuje własnego miejsca na ziemi, własnego kąta, w którym będzie mogła rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Własnego domu lub mieszkania, które stanie się prywatnym azylem, pełnym miłości i rodzinnej atmosfery, do którego z przyjemnością będziemy wracać po całym dniu ciężkiej pracy.
Budowa domu czy kupno mieszkania?
Rynek nieruchomości jest bardzo płynny, wciąż pojawiają się nowe inwestycje, a lokale zmieniają swoją wartość. Myśląc o przyszłości, młoda para bądź małżeństwo z dziećmi musi przemyśleć wszystkie za i przeciw, aby decyzja okazała się najlepszym rozwiązaniem na długie lata.
Porównując tylko koszty związane z budową domu, a kupnem mieszkania wiele osób skłania się ku decyzji zakupu mieszkania. Dlaczego? Młodzi inwestorzy nie znający branży budowlanej sądzą, że koszty budowy domu zawarte w kosztorysie na pewno nie ulegną zmianie. Niestety zazwyczaj okazuje się, że takie myślenie absolutnie nie pokrywa się z rzeczywistością. Do ceny wyjściowej znajdującej się w kosztorysie dochodzą kolejne koszty, często niespodziewane, które zmuszają inwestora do uszczuplenia konta bankowego. Natomiast, w przypadku zakupu mieszkania, wcześniej przewidziane koszty kupna nieruchomości nie ulegają zwiększeniu/zmniejszeniu – oczywiście pomijając koszty związane z wykończeniem lub remontem danego mieszkania.
Pomimo tej rażącej różnicy, wiele rodzin decyduje się na budowę domu, marząc o dużym i pięknym ogrodzie otoczonym naturą. Chcąc nieco zaoszczędzić, warto wybrać działkę w miejscowości poza miastem, która jednocześnie jest dobrze skomunikowana. Łatwość dojazdu do miasta to niezwykle ważny atut danej działki. Nie tylko zaoszczędzimy czas na pokonywaniu drogi do pracy, czy szkoły, ale także uciekniemy od męczącego zgiełku miasta.
Najważniejszym etapem budowy domu jest wybór projektu, dlatego warto tą decyzję przemyśleć i przedyskutować potrzeby ze wszystkimi domownikami. W przypadku wątpliwości można zwrócić się z prośbą o poradę do architekta, który wyjaśni co warto wziąć pod uwagę i podpowie jaki dom będzie dla naszej rodziny optymalny. Pracownie architektoniczne takie świadczą podobne usługi bezpłatnie, dane kontaktowe można znaleźć na stronie mgprojekt.com.pl
Jakiej wielkości powinien być dom dla rodziny wielodzietnej?
Jeśli decyzja o budowie domu została ostatecznie podjęta, a działka kupiona, można rozpocząć przeglądanie projektów domu. Wybór domu zależy przede wszystkim od wielkości działki, a także ilości jego przyszłych mieszkańców. Jeśli nasza rodzina jest duża, a dodatkowo mają z nami zamieszkać nasi rodzice, to plan domu musi być niezwykle funkcjonalny, tak aby zapewnić wszystkim wygodę i komfort mieszkania. Ważne jest, aby był podzielony na trzy podstawowe strefy – dzienną, prywatną i nocną. Ze strefy wspólnej korzystają wszyscy. Parter – duży salon połączony z jadalnią i kuchnią (najlepiej ze spiżarnią), to idealne miejsce do wspólnego spędzania czasu – zabaw i odpoczynku. Świetnym rozwiązaniem będzie również wyjście z salonu lub jadalni na taras lub ogród. Ponad to na parterze powinna się znajdować łazienka (szczególnie ważna podczas odwiedzin gości), pralnię, a także dodatkowy pokój dla gości lub dziadków. Strefa prywatna / nocna powinna znajdować się na piętrze – gabinet, sypialnia, pokoje dla dzieci, łazienki i garderoba. Tak zagospodarowana przestrzeń, będzie najlepszym rozwiązaniem dla dużej rodziny.
Dom parterowy, z poddaszem, czy piętrowy?
Wybór domu parterowego, piętrowego czy z poddaszem zależy głównie od preferencji danej rodziny, a także rozmiaru działki. Jeśli dysponujemy mała działką o powierzchni do 10 arów, a nasza rodzina jest duża, musimy wybrać dom piętrowy lub z poddaszem. Jeśli jednak nasza działka jest duża i szeroka, kształtem przypomina kwadrat, to możemy wybierać z pośród każdej kategorii domu. Oczywiście wszystkie domy mają swoje plusy i minusy. Dom parterowy choć ładny, to zajmuje dużo miejsca na działce, jego budowa jest znacznie droższa od domu piętrowego. Wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie, co dla jednych jest wadą, a dla drugich zaletą – nie trzeba biegać po schodach, gdy coś zapomnimy zabrać z piętra, ale z drugiej strony trudniej jest podzielić dom na strefę dzienną i prywatną. Zatem wybór zabudowy to bardzo indywidualna sprawa, wymagająca przemyślenia wszystkich argumentów za i przeciw.
Ile kosztuje budowa domu dla dużej rodziny?
To ile będzie kosztowała cała inwestycja zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju zabudowy – dom piętrowy lub z poddaszem będzie zdecydowanie tańszy w budowie niż dom parterowy. W tym przypadku koszty wzrastają wraz z wielkością powierzchni dachu i fundamentów. Kolejnym czynnikiem zwiększającym koszty budowy domu, jest jego poziom wykończenia. Jeśli do wykończenia budynku użyjemy tanich materiałów, bo nie zależy nam na nowoczesnych rozwiązaniach, to koszt zdecydowanie będzie niższy, niż w przypadku wykończenia w wysokim standardzie. Tu oczywiście najwięcej kosztują nowoczesne oświetlenia, inteligentne rozwiązania oraz sprzęty RVT i AGD z wysokiej półki cenowej. Ponad to koszty budowy, zwiększają również prace związane z ogrodem – kostka, taras, rośliny i dekoracje.
Oczywiście, jeśli mamy odpowiednie umiejętności to pewne prace wykończeniowe możemy wykonać sami. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie na pracy fachowców, którzy za swoją pracę wymagają czasem bardzo wysokich kwot. Pomoc może również przyjść ze strony rodziny lub znajomych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.