Dom Samotnej Matki – prawie gotowy
30 maja 2011 | 11:15 | lg / ms Ⓒ Ⓟ
Dobiega końca budowa nowego gmachu Domu Samotnej Matki w Łodzi. Już w październiku mamy wraz z dziećmi przeniosą się do wykańczanego budynku.
Nowy obiekt mieści się przy ul. Broniewskiego 1a. Inwestycja, prowadzona przez Centrum Służby Rodzinie, finansowana jest dzięki wpływom z 1 procenta i dotacji unijnej.
Jak podkreśla dyrektor Domu, s. Magdalena Krawczyk, większość mieszkanek stanowią młode kobiety, pochodzące ze środowisk dysfunkcyjnych. „Z domów, w których dochodziło nierzadko do przemocy czy występował problem alkoholowy. Gdy oczekują narodzin swojego dziecka, są pozostawiane samym sobie i tutaj szukają schronienia” – podkreśla.
Siostra Magdalena przyznaje, że bardzo często matki zwierzają się, że gdyby nie ten dom, ich dziecko nie urodziłoby się. „Czuję wtedy, że ten dom jest potrzebny. Ta świadomość nadaje większy sens pracy, którą tu wykonujemy”.
Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej istnieje w Łodzi od 15 grudnia 1991 roku. Jednak wykorzystywany obecnie budynek znajduje się w fatalnym stanie technicznym i koszt jego remontu byłby zbliżony do budowy nowego. Abp Władysław Ziółek podjął zatem decyzję o rozpoczęciu inwestycji.
Nowy budynek Domu Samotnej Matki powstał już w dawnym ogrodzie na tyłach archidiecezjalnego Centrum Służby Rodzinie. Grunt przekazała na ten cel łódzka Rada Miejska. Znaczna część inwestycji (85 proc.) finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nowy budynek ma 1,5 tys. metrów kwadratowych i będzie największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce – dach nad głową znajdzie w nim 60 matek w ciąży i z małymi dziećmi. Poza pomieszczeniami mieszkalnymi, są w nim sale do aktywizacji zawodowej i społecznej, terapii i poradnictwa. Budowa gmachu już została zakończona, teraz trwa wyposażanie wnętrz. Oddanie budynku do użytku zaplanowane jest na październik i wkrótce potem wprowadzą się do niego pierwsze matki.
Dalszy etap inwestycji, czyli m.in. zaplecze gastronomiczne, zostanie w pełni sfinansowany ze środków ofiarowanych przez podatników w ramach akcji przekazywania 1% podatku. Zbieraniem funduszy na rzecz budowy Domu zajmuje się Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja”, zaś prowadzeniem samej inwestycji – Centrum Służby Rodzinie.
Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Centrum Służby Rodzinie, a zarządzany od początku przez siostry antonianki, przyjął w ciągu 20 lat ponad tysiąc matek i tyle samo dzieci.
Większość kobiet kierowanych jest do łódzkiego Domu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Centrum Służby Rodzinie, ale czasem przychodzą też za namową własnej rodziny – rodziców czy rodzeństwa.
Taka była historia jednej z byłych mieszkanek Domu Samotnej Matki, Eweliny. Trafiła ona na Nowe Sady (tam mieści się obecna siedziba instytucji) dzięki jednej ze swoich sióstr. Wcześniej mieszkała u innej siostry. „Siostra ma siedmioro dzieci, czworo z nich mieszkało z nami” – opowiada młoda matka.
Ewelina zaszła w ciążę z mężczyzną, który ma żonę i swoją rodzinę. „Nie mieszkaliśmy razem, tak naprawdę nie miałam z nim za dobrych układów. Tylko się spotykaliśmy” – opowiada Ewelina. Kiedy dowiedział się, że zaszła w ciążę, kazał ją usunąć. „Nie zgodziłam się. Długo mnie namawiał, ale się nie zgodziłam. Chciałam urodzić, przecież to moje dziecko” – mówi. Igor przyszedł na świat jako zdrowy chłopak. Jedyne co, mu dolega, to astma.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.