Dom Samotnej Matki w Łodzi im. Stanisławy Leszczyńskiej i Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja”
22 czerwca 2023 | 16:16 | Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja” | Łódź Ⓒ Ⓟ
Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi od ponad 30 lat daje schronienie samotnym matkom w ciąży i z małymi dziećmi, które nie mogą znaleźć bezpiecznego mieszkania dla siebie i dziecka. Od 1992 r. przez dom przeszło 1400 matek i 2600 dzieci. Działalność ośrodka była przedstawiona podczas debaty „Jestem za życiem = pomagam!” zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną we współpracy z Polską Federacją Ruchów Obrony Życia, która odbyła się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.
Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi istnieje od 1992 r. Każda z podopiecznych placówki ma swój pokój, dostęp do łazienki, pralni i pomieszczeń socjalnych oraz zapewnione trzy posiłki dziennie. Matki otoczone są fachową pomocą personelu (pedagog, terapeuci, położna, pracownik socjalny, kapelan), mają zagwarantowane podstawowe warunki bytowe oraz anonimowość i dyskrecję. W placówce kobiety mogą podejmować pracę, uczestniczyć w kursach zawodowych oraz terapii, zarówno tej indywidualnej, jak i grupowej terapii społecznej.
Poprzez pomoc medyczną, pracę opiekuńczą, wychowawczą i psychologiczną samotne matki mogą przygotować się do podjęcia trudu wychowania dziecka i samodzielnego życia. Dwa razy w tygodniu uczestniczą w zajęciach grupowych o charakterze warsztatowym i psychoedukacyjnym z terapeutą, pracownikiem socjalnym i położną. Mogą skorzystać ze Szkoły Rodzenia, która przygotowuje do porodu oraz uczy opieki nad dzieckiem. Kobiety uczestniczą też w warsztatach socjoterapeutycznych.
Od 1992 r. przez dom przeszło 1400 matek i 2600 dzieci. W Domu pracują siostry antonianki i świeccy specjaliści. W 2022 r. w placówce przebywało 126 osób, w tym 51 matek i 75 dzieci. W 2022 r. Dom był zasadniczo finansowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi oraz w formie dodatkowego dofinansowania przede wszystkim przez Fundację Służby Rodzinie „Nadzieja” oraz prywatnych darczyńców.
W 2022 r. Fundacja przeprowadziła wiele działań pomocowych skierowanych do podopiecznych Domu Samotnej Matki: zakończono dwuletni projekt kompleksowej aktywizacji matek o nazwie „Samodzielność Mamy” (łącznie skorzystało z niego 80 osób).
W 2022 r. Fundacja kontynuowała prowadzenie warsztatów małżonków i rodziców. Przeprowadzono warsztaty „Pokochaj urwisa” podnoszące kompetencje rodzicielskie
– odbyły się trzy edycje tego projektu (24 godziny wykładów i 10 godzin indywidualnego poradnictwa dla chętnych rodziców). Wzięło w nich udział łącznie 31 rodziców, w tym 5 matek z Domu Samotnej Matki w Łodzi.
Ten sztandarowy projekt Fundacji miał na celu pomóc rodzicom mającym duże problemy wychowawcze i chcących podjąć pracę nad relacjami ze swoimi dziećmi. Każdy cykl warsztatów dawał możliwość skorzystania z godzinnego indywidualnego poradnictwa.
Ponadto zorganizowane zostały warsztaty „Akademia Odpowiedzialnego Rodzica” (8 godzin oraz 4 godziny indywidualnego poradnictwa), wzięło w nich udział 7 osób.
Z innych inicjatyw warto wspomnieć o warsztatach „Zrozumieć dziecko” (8 godzin oraz 7 godzin indywidualnego poradnictwa), w których wzięło udział 15 osób, w tym 2 mamy z Domu Samotnej Matki.
W 2022 r. Fundusz Obrony Macierzyństwa, współfinansowany ze środków Fundacji, objął pomocą 27 dorosłych i 56 dzieci (razem 83 osoby), którym udzielono comiesięcznej pomocy materialnej i ponad 80 porad wspierających.
Marsz dla Życia i Rodziny w 2022 r. (28 maja) współorganizowany przez Fundację Służby Rodzinie „Nadzieja” z udziałem pracowników i podopiecznych Domu Samotnej Matki w Łodzi zgromadził kilkaset osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.