Drukuj Powrót do artykułu

Dominikanie opuszczają słynny klasztor św. Marka we Florencji

12.09.2018 , pb (KAI/L’Osservatore Romano) / mip, Florencja Ⓒ ℗

Sample

Dominikanie definitywnie opuszczają swój słynny klasztor św. Marka we Florencji. Znajdują się w nim freski bł. Fra Angelico, w tym najbardziej znany „Zwiastowanie”. Decyzję o likwidacji wspólnoty zakonnej w tym miejscu po raz pierwszy podjęto już w 2013 r., ale odwołano ją dwa lata później.

Prowincjał dominikanów o. Aldo Tarquini wyjaśnił, że obecna sytuacja, w której klasztor jest częścią Muzeum św. Marka, „nie pozwala na realizację podstawowych wymiarów” życia zakonnego, jakimi są np. projekty apostolskie czy życie wspólnotowe, ponadto stanowi ciężar finansowy, którego zakon nie jest już w stanie unieść. Dlatego została podjęta decyzja, że we Florencji pozostanie tylko jedna wspólnota dominikańska – w klasztorze przy bazylice Santa Maria Novella.

Nadal czynna będzie bazylika św. Marka, w której codziennie będą odprawiane Msze św., a także Muzeum św. Marka, znajdujące się w zajętej przez państwo jeszcze w XIX w. części klasztoru, obejmujące m.in. wspomniane freski bł. Fra Angelico i celę Savonaroli. Zamknięte zostaną jedynie pomieszczenia zajmowane dotychczas przez zakonników.

Na terenie klasztoru mieszkał długoletni burmistrz Florencji, sługa Boży Giorgio La Pira (1904-77), tercjarz dominikański, którego heroiczność cnót papież Franciszek ogłosił w lipcu br. Został pochowany w bazylice św. Marka.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.