Drukuj Powrót do artykułu

Doroczne spotkanie byłych uczniów Josepha Ratzingera

02.09.2017 , Rzym / RV / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

Prześladowanie i męczeństwo chrześcijan to temat rozpoczętego 1 września w Rzymie spotkania Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera – Benedykta XVI (Ratzinger Schülerkreis). Jest on trwającą nieprzerwanie od czterdziestu lat inicjatywą byłych studentów wybitnego niemieckiego teologa. Od 2013 r. papież senior nie uczestniczy już osobiście w dorocznych spotkaniach Kręgu, ale spotyka się z niewielką delegacją, która relacjonuje mu ich przebieg.

Prelegentami zasugerowanymi przez samego Benedykta XVI byli ks. prof. Helmut Moll i biskup austriackiej diecezji Linz Manfred Scheuer. Obaj w swojej pracy zajęli się tematem męczeństwa. Pod redakcją ks. Molla powstało „Niemieckie Martyrologium”, traktujące o 900 męczennikach niemieckich XX w. Natomiast bp Scheuer był postulatorem procesu beatyfikacyjnego bł. Franza Jägerstättera – Austriaka, który odmówił współpracy z nazistami, za co został ścięty.

Czytaj także: Papież Benedykt XVI – „prawdziwy mędrzec”

Na spotkaniu wystąpił także koptyjskokatolicki biskup Anba Kyrillos William, który podzielił się świadectwem męczeństwa wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie.

Temat męczeństwa współczesnych chrześcijan jest ważny zarówno dla Benedykta XVI, jak i dla Franciszka, który powiedział: „Dziś mamy więcej męczenników niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

02 września 2017 11:33

Kiedy nastąpi beatyfikacja męczenników katolickich XX wieku?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.