Dr Wanda Błeńska kandydatką na Poznaniankę Stulecia
23 listopada 2018 | 09:58 | ms / pz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Matka Trędowatych – dr Wanda Błeńska, żołnierz Armii Krajowej, misjonarka i założycielka szpitali dla trędowatych w Afryce, jest kandydatką na Poznaniankę Stulecia. Plebiscyt ogłoszony przez Urząd Miasta Poznania trwa do 6 grudnia.
Na liście kandydatek znalazło się dziewięć osób, m.in. poetka Kazimiera Iłłakowiczówna i historyk sztuki prof. Alicja Karłowska-Kamzowa. Głosować można telefonicznie (61 646 33 44) lub wysyłając sms na numer 4320. Głosując na dr Wandę Błeńską należy wysłać sms o treści PS101.
Wanda Błeńska (1911-2014) jest rodowitą poznanianką. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.
W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training”.
Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu.
Wanda Błeńska zmarła w 2014 r. w wieku 103 lat. Trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Matki Trędowatych, a świadectwa i wspomnienia można składać na adres jarek.czyzewski@gmail.com.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.