Dr Wasilewski o naprotechnologii: ta metoda daje szansę na potomstwo
07 marca 2010 | 13:42 | als / kw Ⓒ Ⓟ
O naprotechnologii, początkach ludzkiego życia i wyzwaniach współczesnej medycyny rozmawiali goście i prelegenci ogólnopolskiej konferencji „Bioetyka u początków ludzkiego życia”. Spotkanie odbyło się w sobotę 6 marca na Uniwersytecie Gdańskim.
Podczas konferencji poruszono takie tematy jak m.in. bioetyka chrześcijańska czy prawo Unii Europejskiej a życie ludzkie. Prelegentami konferencji byli księża, doktorzy, naukowcy i lekarze. Sala senatu uczelni, gdzie odbywało się spotkanie, była wypełniona po brzegi.
Dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszył się panel poświęcony naprotechnologii. – To gałąź medycyny zdecydowanie innowacyjnej, która diagnozuje i uzdrawia kobiety – tłumaczy ginekolog położnik dr Tadeusz Wasilewski, kierownik Kliniki Napromedica w Białymstoku. I dodał, że „naprotechnologia używana jest przede wszystkim do leczenia niepłodności małżeńskiej. Do tego została opracowana”. – To metoda innowacyjna, współczesna i skuteczna – wylicza dr Wasilewski. Jak zaznacza „to metoda, która szanuje godność i życie każdej istoty ludzkiej”.
– W naprotechnologii chodzi o dobrą diagnostykę i dobre leczenie – dodaje ginekolog położnik dr Maciej Barczentewicz z Instytutu Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjaśnia, że „trzeba zrobić wszystko, by znaleźć przyczynę problemu płodnościowego i ją usunąć. To szansa dla kobiet, by miały możliwość naturalnego poczęcia”. – Naprotechnologia to technologia naturalnej prokreacji – zaznacza dr Barczentewicz. – Szanujemy wymiar godności małżeńskiej i aktu małżeńskiego. A nade wszystko szanujemy godność dziecka, które ma się począć – dodaje.
Patronat nad konferencją objął metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek oraz wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Czarnobaj.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.