„Droga Cyryla i Metodego” nowym Europejskim Szlakiem Kulturowym
02 czerwca 2021 | 15:41 | ts, st | Strasburg Ⓒ Ⓟ
Łącząca obecnie sześć krajów „Droga świętych Cyryla i Metodego” została wpisana przez Radę Europy na listę Europejskich Szlaków Kulturowych. Poinformował o tym dyrektor mającego siedzibę w Luksemburgu Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych, Stefano Dominioni. Tym samym trasa nosząca imię Apostołów Słowian jest już oficjalnie jednym z 45 europejskich szlaków kulturowych, spośród których najbardziej znana jest Droga św. Jakuba.
Licząca 7 500 kilometrów Droga świętych Cyryla i Metodego łączy na razie sześć krajów, w których działali w IX wieku współpatroni Europy: Grecję, Bułgarię, Węgry, Słowację, Czechy i Słowenię. Wciąż nie rozstrzygnięto kwestii udziału Włoch. Cyryl i Metody wyruszyli ze swoją wielką misją do Słowian z ówczesnych wschodniorzymskich Salonik: w Rzymie uzyskali od papieża Hadriana II w 867 roku uznanie języka starocerkiewnosłowiańskiego za język liturgiczny.
O uznanie nowego szlaku kulturowego zabiegał przede wszystkim Instytut Ścieżki Kulturowej w Zlinie na Morawach oraz słowacka diecezja Nitra. Słowiańska misja obu braci osiągnęła swój szczyt w Państwie wielkomorawskim z ośrodkami w Velehradzie, obecnie w Republice Czeskiej, i Nitrze, znajdującej się obecnie na Słowacji.
Pierwszym europejskim szlakiem kulturowym była Droga św. Jakuba, certyfikowana w 1987 roku. Inne trasy o podłożu religijnym i kościelnym to szlaki świętego Marcina z Tours, czy Olafa, opactw cysterskich, miejsc oddziaływania opactwa w Cluny, cmentarzy europejskich czy dziedzictwa żydowskiego.
Szlaki są sieciami lokalnej współpracy promującymi wartości Rady Europy – prawa człowieka, poszanowanie różnorodności kulturowej, wzajemne zrozumienie i wymianę ponadgraniczną. Są kanałami dialogu międzykulturowego pogłębiającymi wiedzę o historii Europy i edukującymi o wspólnej tożsamości europejskiej.
Tematyka szlaków ma symboliczne znaczenie dla europejskiej historii i kultury. Są one poświęcone różnym wątkom tematycznym sięgającym od epoki kultur megalitycznych i sztuki naskalnej po czasy współczesne, ilustrującym europejską pamięć, historię i dziedzictwo. Szlaki kulturowe Rady Europy to proces interpretacji wspólnych tradycji i wydarzeń historycznych. Celem programu jest tworzenie narracji łączących różne narody europejskie w sposób umożliwiający poznawanie naszego kontynentu, a także rozwijanie zrównoważonej turystyki kulturalnej przynoszącej zyski lokalnym społecznościom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.