Droga Krzyżowa ulicami Włocławka
23 marca 2013 | 00:21 | ks.an Ⓒ Ⓟ
Jak co roku w piątek przed Niedzielą Męki Pańskiej, 22 marca, ulicami Włocławka przeszła Droga Krzyżowa. W nabożeństwie, które prowadził prefekt Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ds. studiów ks. Michał Sadowski wzięli udział: biskup włocławski Wiesław Mering, biskup senior Bronisław Dembowski oraz kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy miasta.
Procesja wyruszyła z placu kościelnego klasztoru Ojców Franciszkanów. Wierni podążali fragmentem Placu Wolności, ulicą 3 maja, Cyganką, fragmentem ulicy Brzeskiej, ulicą kardynała Stefana Wyszyńskiego, po czym procesja weszła do katedry włocławskiej.
W katedrze bp Mering wspomniał pielgrzymkę kapłanów diecezji włocławskiej do Ziemi Świętej, w której uczestniczył, zwracając szczególnie uwagę na Drogę Krzyżową trasą, którą kroczył Jezus w Wielki Piątek. „Przechodziliśmy wśród hałasu, tam gdzie byli ci, którzy współczuli Jezusowi, ale i ci, którzy cieszyli się z Jego cierpienia. Niewiele się zmieniło, przecież podczas dzisiejszego nabożeństwa były podobne reakcje ludzi” – mówił biskup włocławski. Podkreślił, że przy krótkowzrocznym patrzeniu na Kościół, może się wydawać, że chrześcijaństwo się kończy, jednak na to wszystko pada blask Zmartwychwstania i to ono jest powodem zmiany w patrzeniu i myśleniu człowieka.
Biskup zwrócił uwagę na to, że „każda Droga Krzyżowa niezależnie, w jakim miejscu jest przeżywana, jest dotknięciem cierpienia Chrystusa”. Zachęcał, by publicznie przyznawać się do Jezusa, gdyż to Jego Krzyż może uleczyć ludzką pychę. Mówił, że potrzebujemy nadziei, że moc Zmartwychwstałego jest większa od naszej bylejakości i nijakości. „Potrzebny jest nam Chrystus, by światło Zmartwychwstałego stało się udziałem w życiu każdego z nas” – powiedział na zakończenie rozważania biskup włocławski. Następnie udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa, po czym nastąpiła adoracja relikwii Krzyża Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.