Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości na terenie byłego obozu
10 marca 2012 | 17:13 | rk Ⓒ Ⓟ
„Za pijaństwo odpowiedzialni są nie tylko ci, którzy nadużywają alkoholu, ale także ci, którzy nie zrobili wszystkiego, aby do tego nie dopuścić – mówił 10 marca na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II-Birkenau ks. prałat Władysław Zązel, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i kapelan klubów abstynenckich. Duchowny przewodniczył w tym miejscu Drodze Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu. Kilkuset uczestników nabożeństwa przeszło wśród ruin krematoriów i obozowych baraków, rozważając nad Męką Pańską i prezentując osobiste świadectwa walki z nałogiem.
W tym roku, jak wyjaśniła KAI Krystyna Dąbrowska z oświęcimskiego Bractwa Trzeźwości – organizacji, która zainicjowała ponad ćwierć wieku temu w Brzezince coroczne modlitwy o trzeźwość – nabożeństwo koncentrowało się wokół rozważań dotyczących obrony życia i rodziny.
„Ta Droga Krzyżowa jest niejako wpleciona w organizowany w Oświęcimiu 20 maja br. Marsz dla Życia i Rodziny. Gdy zaczynaliśmy te nabożeństwa, było nas niewielu, dziś nawet przerastają one swym wymiarem granice diecezji. To jedyne miejsce na świecie, gdzie rozważania o życiu brzmią i znaczą szczególnie wymownie” – dodaje. Pielgrzymi przyjechali do Oświęcimia z wielu zakątków diecezji bielsko-żywieckiej, ale także m.in. z Krakowa, różnych rejonów Podhala, Podkarpacia i Śląska.
Liturgii przewodniczył ks. prałat Władysław Zązel, bielsko-żywiecki duszpasterz trzeźwości i kapelan klubów abstynenckich. Parafrazując słowa bł. Jan Pawła II wypowiedziane 7 czerwca 1979 roku na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau o tym, że za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić, kapłan apelował o podjęcie walki z plagą pijaństwa.
„Za pijaństwo odpowiedzialni są nie tylko ci, którzy nadużywają alkoholu, ale także ci, którzy nie zrobili wszystkiego, aby do tego nie dopuścić. Jeśli rodzina nie zrobi wszystkiego, aby do tego nie dopuścić, ta alergia może się rozwinąć w nałóg, może się rozwinąć w chorobę. Niestety rodzina też może być nieraz szkołą pijaństwa” – przestrzegał kapłan.
Uczestnicy przemierzyli ponad dwukilometrową trasę, podczas której rozważano stacje Męki Pańskiej, przypominając historię obozu i męczeństwa więźniów obozu hitlerowskiego. Modlitwę dopełniały świadectwa uczestników – m.in. anonimowych alkoholików i przedstawicieli grup Al-Anon. Opowiadali oni o upadkach i zwycięstwach duchowych w swoim życiu.
Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy Bramie Śmierci na terenie dawnego KL Birkenau, miejsca, przez które niegdyś wjeżdżały wagony z więźniami przeznaczonymi do masowej egzekucji. Sobotnie modlitwy w intencji trzeźwości zakończyła Msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu.
Nabożeństwo zorganizowało Bractwo Trzeźwości, funkcjonujące przy oświęcimskiej parafii, jako wspólnota formacyjna. Działa poprzez modlitwę, świadectwo oraz przez propagowanie trzeźwego stylu życia. W cotygodniowych spotkaniach biorą w nich udział osoby uzależnione, trzeźwiejący alkoholicy i abstynenci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.