Drukuj Powrót do artykułu

Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości

01 lutego 2018 | 20:30 | Kielce / dziar | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Monkpress / East News

Już w pierwszy piątek Wielkiego Postu w późne popołudnie 16 lutego, wyruszy piesza pielgrzymka na św. Krzyż w intencji trzeźwości. Połączona ona będzie z organizowanym w tej formule po raz trzeci terenowym Nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Wydarzenie wpisuje się rozpoczynający się właśnie 11 lutego Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Droga Krzyżowa rozpocznie się w kościele w Nowej Słupi – Mszą o godz. 18.00. Z kolei na zakończenie – Mszy św. o godz. 20.30 w sanktuarium na św. Krzyżu, przewodniczył będzie bp. Jan Piotrowski. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zapewnia bezpłatny autobus MPK na trasie Kielce – Nowa Słupia; Święty Krzyż – Kielce.

Jak informuje organizator, ks. Kamil Banasik – odpowiedzialny za Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej, podczas drugiej stacji każdy z uczestników otrzyma drewniany krzyż, które przygotowała i ufundowała Grupa Lubrzanka z terenu gminy Masłów. Poświęci je bp Jan Piotrowski w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Na każdym krzyżu został wygrawerowany napis „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć”.

Organizatorzy podkreślają, że społeczność osób trzeźwiejących bardzo aktywnie włącza się w przygotowanie nabożeństwa. Ich obecność z całymi rodzinami, z przyjaciółmi, wspólna modlitwa i poruszające świadectwa, jakimi dzielą się podczas drogi, opowiadając o swoich upadkach i zmaganiu z nałogiem, mają znaczenie nie tylko dla nich samych, ale zwłaszcza dla pozostałych uczestników wydarzenia.

W diecezji kieleckiej są podejmowane różne inicjatywy trzeźwościowe w okresie Wielkiego Postu.
Grupa Lubrzanka co roku organizuje na terenie trzech gmin: Masłowa, Bodzentyna i Górna nabożeństwa Drogi Krzyżowej z modlitwą o trzeźwość. Nabożeństwa odbywają się za każdym razem w innej parafii. Przygotowują je grupy trzeźwiejących alkoholików. Bardzo mocnym akcentem wydarzeń są osobiste świadectwa alkoholików trzeźwiejących.

W parafii Uniejów od trzech lat trzeźwiejący alkoholicy organizują w Wielki Piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej.W tym roku odbędzie się ona o godzinie 14.00. Oni sami przygotowują rozważania poszczególnych stacji, przy każdej z nich głoszą dwa lub trzy świadectwa. Do Uniejowa na Drogę Krzyżową przyjeżdżają osoby z okolic Miechowa i Wolbromia. Uczestnicy starają się rozpropagować inicjatywę, rozdając ulotki profilaktyczne i informacyjne z adresami grup AA, dotyczące duszpasterstwa trzeźwości, rozdają obrazki z modlitwą o trzeźwość.

Wersja do druku

Przeczytaj także

01 lutego 2018 13:37

Zakończyło się zebranie Rady Krajowej PDM

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.