Drogi Krzyżowe w diecezji
01 kwietnia 2017 | 10:42 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Przez co najmniej 6 ostatnich lat Droga Krzyżowa w naszym mieście nie była organizowana. W gronie wszystkich proboszczów Szczecinka zdecydowaliśmy jednogłośnie, że trzeba tę tradycję podjąć na nowo – powiedział KAI ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Szczecinku.
Ulice diecezji zaznaczył 31 marca ślad Chrystusowego Krzyża, który poniosły na ramionach setki wiernych. Grupy parafian, członkowie wspólnot i ruchów, kapłani i osoby konsekrowane, przedstawiciele środowisk pracy oraz wolontariusze przekazywali sobie przy stacjach Via Crucis ciężki drewniany krzyż.
W niektórych miejscowościach Drogi Krzyżowe odbywają się po latach przerwy. – Przez co najmniej 6 ostatnich lat Droga Krzyżowa w naszym mieście nie była organizowana. W gronie wszystkich proboszczów Szczecinka zdecydowaliśmy jednogłośnie, że trzeba tę tradycję podjąć na nowo – powiedział KAI ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Szczecinku. Duszpasterz zapewnił, że w organizację włączyły się wszystkie parafie, a także wspólnoty, Szkoła Nowej Ewangelizacji, kolejarze, harcerze.
31 marca pod kościołem pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku, stawiło się ok. 500 mieszkańców miasta i okolic, by ruszyć ulicami do kościoła Mariackiego. Tam, po ponad dwugodzinnej modlitwie w drodze, odśpiewali Apel Jasnogórski i pozostawili swoje lampiony przy krzyżu misyjnym.
Refleksje prowadzone podczas wędrówki do kolejnych stacji zachęcały do tego, by uczestnictwo w ulicznym nabożeństwie traktować nie tylko jako deklarację wiary, ale też zaangażowanie duchowe na rzecz współmieszkańców. Zachęcały do modlitwy za tych, którzy porzucili swoje chrześcijaństwo oraz tych, którzy z odwagą, ale i wysiłkiem dają o nim świadectwo.
Uliczne Drogi Krzyżowe to coraz częstsza praktyka religijna. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 31 marca podjęli je także mieszkańcy Koszalina, Słupska, Piły, Bobolic, Sławna, Świeszyna oraz mniejszych miejscowości. W kolejne piątki miesiąca ruszą parafianie innych, łącznie z 27 miast i wsi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.