Drohiczyn: abp Michalik rekonsekrował katedrę
10 stycznia 2005 | 18:47 | eł //mr Ⓒ Ⓟ
Abp Józef Michalik rekonsekrował katedrę Trójcy Świętej w Drohiczynie. Uroczystość zgromadziła licznych biskupów i duchownych z Polski a także z Rosji, Litwy i Białorusi, oraz przedstawicieli innych wyznań.
Specjalny telegram na uroczystość przesłał Jan Paweł II. Katedra w Drohiczynie pochodzi z początków XVIII wieku.
W homilii abp Michalik podkreślił, że pragnienie, aby świątynie były najpiękniejsze jest naturalne, ale ważniejsze jest to, co dzieje się w ludzkich sercach. W dzisiejszym świecie o wiele poważniejszą sprawą niż burzenie kościołów jest niszczenie Boga w człowieku – mówił arcybiskup.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił również uwagę na wiele niepokojących zjawisk w Polsce. Jako przykład podał ośmieszanie patriotyzmu, szydzenie z tego co polskie i narodowe. Zwrócił też uwagę na coraz większą nienawiść w życiu społecznym i zaapelował o wzajemne przebaczenie: „Każdy, kto czyta Ewangelię Jezusa Chrystusa – chrześcijanin, katolik, prawosławny, ewangelik – nie może patrzeć z nienawiścią na drugiego człowieka, nie może widzieć w nim zagrożenia dla siebie” – mówił metropolita przemyski.
Po homilii abp Michalik poświęcił ściany i ołtarz katedry. Podczas uroczystości odbył się także obrzęd poświęcenia światła. Świece zapalone przy ołtarzu były darem biskupów litewskich.
W uroczystości udział wzięli biskupi i duchowni z Polski, ale także z Białorusi,Rosji i Litwy, m.in. metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba, metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego abp Jan Martyniak, metropolita moskiewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła prawosławnego oraz władz samorządowych i rządowych.
Uroczystość uświetniło salwami armatnimi Bractwo Kurkowe z Warszawy. Oprawę muzyczną przygotowały chóry parafialne a nad porządkiem i bezpieczeństwem czuwali strażacy z jednostek Straży Pożarnej z diecezji drohiczyńskiej.
W przeddzień uroczystości w kościołach diecezji czytany był specjalny list biskupa Antoniego Dydycza, w którym przypomina on dzieje katedry.
Katolicyzm i katedra w Drohiczynie ma wielowiekową historię. Już w 1192 r. modlił się w tym mieście książę Kazimierz Sprawiedliwy z płockim biskupem Witem. W 1237 r. osiedlili się tu rycerscy Bracia Dobrzyńscy, tu odbyła się w 1253 r. koronacja księcia halickiego Daniela. Z kolei król Jagiełło był fundatorem kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Obecna katedra została konsekrowana przez biskupa łuckiego Stefana Bogusława Rupniewskiego 10 stycznia 1723 r. Wybudowali ją jezuici, wojewodowie, szlachta i lud podlaski. W 1791 r., po kasacji zakonu, jezuici przestali opiekować się świątynią. Do 1845 r. robili to pijarzy, a od tamtej pory księża diecezjalni. Największe nieszczęścia na obecną katedrę spadły w latach drugiej wojny światowej. Najpierw sowieccy żołnierze doszczętnie zniszczyli jej wnętrze, zamieniając na stajnię dla koni, a potem Niemcy urządzili w niej strzelnicę. W latach powojennych kolejni proboszczowie wraz z mieszkańcami odrestaurowali świątynię. W 1950 r., decyzją ówczesnego administratora apostolskiego – ks. infułata Michała Krzywickiego, kościół Świętej Trójcy został prokatedrą diecezji pińskiej. Jan Paweł II podniósł ją do godności katedry w 1991 r., powołując do istnienia diecezję drohiczyńską z biskupem Władysławem Jędruszukiem jako pierwszym ordynariuszem. 10 czerwca 1999 r. w katedrze modlił się Jan Paweł II.
Licząca przeszło trzysta lat budowla, narażona na liczne wstrząsy, nieraz pozbawiona dachu, ze zniszczonym wcześniej wnętrzem, potrzebowała gruntownego remontu. Dlatego w 2002 r. rozpoczęto prace restauracyjne. Trzeba było oczyścić ściany z licznych naleciałości, aby odkryć piękne zabytkowe freski. Zakupiono nowe okna i meble, założono ogrzewanie, elektryczność i nagłośnienie. Wnętrze kościoła dostosowano do nowych katedralnych funkcji, stosownie do liturgicznych przepisów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.