Drohiczyn: bp Pikus u benedyktynek w święto św. Szczepana
26 grudnia 2015 | 14:08 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Tradycyjnie w święto św. Szczepana, 26 grudnia, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus celebrował Eucharystię w kościele sióstr benedyktynek pw. Wszystkich Świętych w Drohiczynie, w której uczestniczyły zarówno siostry obecne w chórze zakonnym, jak też wierni.
W homilii bp Pikus podkreślił, że musimy zawsze przypominać sobie prawdę, iż zostaliśmy stworzeni z miłości przez Boga. Jego zaś miłość w Jezusie Chrystusie zrodziła w nas nową jakość – dziecka Bożego, którą otrzymujemy na chrzcie świętym.
Bp Pikus przypomniał też, że naszą konstytucją duchową jest modlitwa „Ojcze nasz” pokazująca, jakimi mamy być wobec Boga i człowieka. Podkreślił, że chociaż miłosierdzie jest poszukiwaniem każdego człowieka, to nie jest ono przymykaniem oczu na wszelkie zło. „Miłosierdzie ma uzdrawiać i uwalniać człowieka. Miłość miłosierna jest pomocą wymagającą od tego, komu się okazuje miłosierdzie. Czy byłby miłosiernym lekarzem ten, który widząc chorobę człowieka obsmarował go balsamem? – pytał. Trzeba go uzdrowić i uwolnić, a nie przymykać oczy – powiedział.
Św. Szczepan – kontynuował kaznodzieja – jest znakiem miłosiernej miłości Boga. Wydawałaby się, że powinien przeklinać on swych oprawców, którzy go kamienowali. Jednak wpatrując się w swego Mistrza Chrystusa, przebaczającemu oprawcom, cierpi jedynie z powodu, pozostawania ich w stanie grzechu. „Miłość miłosierna i przebaczająca cierpi nie z powodu tego, że została zraniona, ale z powodu tego, że ci którzy ranią, pozostają w grzechu, opanowani przez zło w ciemnościach” – dodał bp Pikus.
Eucharystię koncelebrował rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz kapelan biskupa i kapelan sióstr benedyktynek, które, jak przypomniano, od blisko 400 lat związane są z drohiczyńskim wzgórzem, ubogacając to miasto benedyktyńską duchowością modlitwy i pracy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.