Drukuj Powrót do artykułu

Drohiczyn: Czas kapłańskiego skupienia

06 kwietnia 2018 | 09:28 | ks.mg | Drohiczyn Ⓒ Ⓟ

Ponad dziewięćdziesięciu kapłanów diecezji drohiczyńskiej uczestniczyło w dniach 3-5 kwietnia 2018 r. w rekolekcjach kapłańskich, które tradycyjnie odbyły się w WSD w Drohiczynie. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Wojciech Węgrzyniak, kapłan archidiecezji krakowskiej.

Trzydniowy czas skupienia był dla przybyłych kapłanów okazją do zatrzymania się i zasłuchania w słowo Boże. Nie zabrakło czasu na adorację Najświętszego Sakramentu, indywidualną i wspólną modlitwę, wspólnie celebrowane Msze św. W przeżywanie rekolekcji wpisały się uroczystości pogrzebowe ks. Tomasza Pełszyka. Rekolektanci 3 kwietnia w Kosowie Lackim wzięli udział w żałobnej Mszy św.

Rekolekcjonista w ciekawy i obrazowy sposób ukazywał różne aspekty dotyczące nie tylko życia kapłańskiego, ale również codziennego przeżywania wiary. Dzielił się własnymi doświadczeniami i przeżyciami. Jako biblista chętnie odwoływał się do słowa Bożego, wyjaśniał znaczenie pojęć i słów.

Podczas konferencji umacniał ducha, ale również podejmował tematy trudne i wymagające. Zachęcał m.in. do ciągłego poszukiwania Boga, życia mocą Ducha Świętego, umiłowania Kościoła. Wskazywał na odpowiednie rozumienie posłuszeństwa w Kościele. Przypomniał, na czym polega właściwy stosunek do rzeczy materialnych. Ukazał piękno, jak również zagrożenia związane z zachowaniem celibatu.

Uczestnicy przyznają, że te kilka dni przeżytych we wspólnocie kapłańskiej pomogły im w pogłębianiu osobistej relacji ze zmartwychwstałym Chrystusem.

Kolejna seria rekolekcji odbędzie się w Drohiczynie w dniach 25-27 czerwca 2018 r. Poprowadzi je ks. Sławomir Homoncik – wicekustosz Sanktuarium w Licheniu. Kapłani mają obowiązek przynajmniej raz w roku wziąć udział w rekolekcjach kapłańskich. Corocznie w Drohiczynie organizowana są dwie tury ćwiczeń duchowych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.