Drohiczyn: Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej przed ŚDM 2016
14 lutego 2015 | 17:45 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich diecezji drohiczyńskiej 14 lutego, w ostatnią sobotę przed Wielkim Postem, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej.
Wziął w nim też udział biskup senior Antoni Dydycz, kapłani z diecezji, siostry zakonne, katecheci, katechetki, przedstawiciele rad parafialnych, kapłani studiujący oraz alumni WSD.
Tematykę spotkania dotycząca organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. przybliżył kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski.
Rozpoczynając je biskup drohiczyński Tadeusz Pikus zachęcił do modlitwy Liturgii Godzin w intencjach aktualnych problemów społecznych, którą poprowadził rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski.
Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży ks. dr Grzegorz Suchodolski, w swym wystąpieniu przypomniał genezę powstania Światowych Dni Młodzieży, których idea ma swój początek w spotkaniu młodzieży z całego świata, którą na Niedzielę Palmowa w 1984 r., kończącą Rok Święty, zaprosił do Rzymu św. Jan Paweł II.
Przypomniał także miejsca kolejnych ŚDM, które odbywały się na różnych kontynentach i w swych przesłaniach dotykały także aktualnych spraw społecznych i doktrynalnych. W większości z nich uczestniczył św. Jan Paweł II, zaś w ostatnich, jego następcy: Benedykt XVI i Franciszek, którzy z wielkim zaangażowaniem przejęli tę inicjatywę.
W ramach zadań, jakie czekają w związku z przygotowaniami do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wskazał na przygotowanie duchowe, czyli skupienie się wokół trzyletniego programu rozważającego kolejno rozumienia (Słowa, Sakramentów i Caritas).
Przygotowanie młodzieży w diecezji drohiczyńskiej skupi się na rozważaniu Kalwarii, dobrym przyjęciu znaków ŚDM (papieskiego krzyża i ikony Matki Bożej), godnym przyjęciu młodzieży z innych krajów oraz umożliwieniu im przejazdu do Krakowa.
Nakreślono także ramowy program spotkań w Krakowie, gdzie planowana jest m.in. Msza św. na otwarcie, celebrowana przez kard. Stanisława Dziwisza, powitanie Ojca Świętego Franciszka i nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz czuwanie modlitewne i papieska celebra Eucharystii na polach w okolicy miasta.
Oprócz tych spotkań w około 300 miejscach, w 34 językach będą głoszone katechezy biskupów. Powstanie tzw. strefa pojednania, możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz spotkanie się działalnością różnych form duszpasterskich i formacyjnych.
Ks. Łukasz Suszko z powołanego przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa Komitetu Diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży opowiedział o działaniach tego gremium, w tym o mobilizacji w parafiach w ramach akcji mającej na celu pomoc w przybyciu do Polski młodzieży zza wschodniej granicy; o programie przygotowania nawet 2000 miejsc w diecezji dla młodych ludzi; o wstępnych planach zaproszenia Włochów i Hiszpanów z diecezji, w których pracują drohiczyńscy kapłani, a także o działającej już w diecezji szkole wolontariuszy.
Znaki Światowych Dni Młodzieży będą przebywać w diecezji drohiczyńskiej od 26 lipca do 8 sierpnia br. W związku z okresem wakacyjnym towarzyszyć będą także uczestnikom Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasna Górę.
Swoje wystąpienie ks. dr Suchodolski zakończył apelem o potrzebę poczucia troski o Kościół oraz ochotną współpracę, gdyż poczynania te wpisują się w nurt nowej ewangelizacji, rozumianej jako ukazanie na nowo w formie, bardziej odpowiadającej obecnemu pokoleniu, niezmiennych wartości, płynących z Ewangelii.
Głos zabrali także obecni na spotkaniu samorządowcy: starosta siemiatycki Jan Zalewski oraz burmistrza Drohiczyna Wojciech Borzym, którzy zapewnili o wparciu tych ze strony samorządowców, podkreślając, że jest to wielka okazja do promocji i pokazanie tego regionu Polski.
Do wystąpienia Burmistrza Drohiczyna, który powiedział, że przyjęcie zagranicznej młodzieży powinno dokonać się przede wszystkim w rodzinach, a nie w ośrodkach i internatach, odwołał się bp Tadeusz Pikus.
Przypomniał on relacje młodych Rosjan, którzy w 1991 r. udali się często bez duchowego i mentalnego przygotowania na takie spotkanie do Częstochowy. Z pozytywnymi wspomnieniami oraz duchową odnową wrócili wówczas ci, którzy spotkali się z życzliwością konkretnych ludzi oraz świadectwem dobrych rodzin, ich przyjmujących. Podkreślił też, że duszpasterstwo młodzieży powinno zaczynać się od duszpasterstwa rodzin.
Spotkanie zakończyło odmówienie Modlitwy Światowych Dni Młodzieży oraz wstawiennictwu ich patronów: św. Jana Pawła II i św. Faustyny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.