Drohiczyn: Dzień Podlasia w 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II
11 czerwca 2015 | 10:00 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Dzień Podlasia upamiętniający 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II obchodzono 10 czerwca w całej diecezji drohiczyńskiej.
W katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz biskupem seniorem Antonim Dydyczem, Stanisławem Stefanikiem, biskupem seniorem z diecezji łomżyńskiej oraz kapłanami z diecezji drohiczyńskiej i pińskiej na Białorusi, koncelebrowali Eucharystię dziękczynną.
Rozpoczynając liturgię bp Pikus podkreślił konieczność wdzięczności Bogu za wielki dar dla Podlasia, jakim była wizyta św. Jana Pawła II. Przypomniał, że to na wniosek bp. Antoniego Dydycza Dzień Podlasia został przyjęty przez sejmiki trzech województw (mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego) i wpisał się już w tradycję regionu. Dzień ten ma mieć modlitewny charakter jednoczący oraz pokazujący jego walory.
W homilii bp Stanisław Stefanek wskazał na wartość Podlasia, podkreślaną przez św. Jana Pawła II, a obecną także w tradycjach szlacheckich. Nawiązując do symboliki papieskiej liturgii w Drohiczynie, której znakiem jest pęknięty krzyż, bp Stefanek, podkreślił, że płynie z niego nauka o żywym źródle łaski, w ramionach Chrystusa i Piotrowej sieci, spinających go. Pokazuje to program Chrystusa, którym jest zjednoczenie wszystkich uczniów. Źródłem zaś takiej jedności jest wierności nauce Boga i jej niezmienność w rodzinach oraz życiu społecznym. Nie może być tam miejsca na konsensusy, kompromisy, przemilczanie imienia Boga i jego zasad. Rozumienie tych treści, obecnych dobitnie w nauczaniu św. Jana Pawła II, stanowi treść Dnia Podlasia i każdego wspomnienia tego Świętego Polaka – zaakcentował.
Na Dzień Podlasia przybyli reprezentanci parlamentu i wojewody podlaskiego, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele struktur władz samorządowych, służb mundurowych, ludzie kultury, sztuki, bractwo kurkowe, rycerskie, maryjne i klub motocyklowy, siostry zakonne, alumni, przedstawiciele ruchów stowarzyszeń, instytucji i organizacji wraz pocztami sztandarowymi z terenu Podlasia i Mazowsza wierni z diecezji drohiczyńskiej i sąsiednich oraz wierni prawosławni zamieszkujący ten teren.
Na początku liturgii bp Tadeusz Pikus dokonał poświęcenia nowych organów w katedrze. Na zakończenie zaś odmówił Akt Zawierzenia Podlasia.
Miała miejsce modlitwa i zapalenie zniczy na grobach rządów diecezji i przy tablicy wojewodów podlaskich, pochowanych w kryptach katedry, gdy Drohiczyn był stolica województwa. Odbył się koncert organowy w wykonaniu dra hab. Józefa Kotowicza z Białegostoku i występ Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe przekazało również bp. Tadeuszowi Pikusowi archiwalną mapę Podlasia. Zabrzmiała salwa armatnia, złożono też życzenia imieninowe złożone bp. Antoniemu Dydyczowi.
Tegoroczne obchody Dnia Podlasia w Drohiczynie rozpoczęła już w południe modlitwa na lądowisku papieskim, gdzie 10 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II przybył do Drohiczyna.
Na miejsce to, gdzie zostały zachowane autentyczne płyty przygotowane pod papieski śmigłowiec z oznaczeniem „1” i postawiony pamiątkowy głaz z tablicą, przybyli uczniowie drohiczyńskich szkół wraz z dyrekcją i nauczycielami, niosąc uroczyście portret św. Jana Pawła II, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie z rektorem ks. prof. prał. dr hab. Tadeuszem Syczewskim, władze Drohiczyna z burmistrzem Wojciechem Borzymem, duszpasterze z proboszczem parafii katedralnej i dziekanem drohiczyńskim ks. kan. dr Zbigniewem Średzieńskiem oraz mieszkańcy miasta.
Po modlitwie „Anioł Pański” ks. Zbigniew Średzieński przypomniał tradycję modlitewnych spotkań w tym miejscu, które powstało spontanicznie, zanim wybudowano kopiec z pękniętym krzyżem w miejscu papieskiego ołtarza.
Bp Pikus powiedział, że tamto spotkanie z wielkim Świętym i jedynym Polakiem na Stolicy Piotrowej przypomina przesłanie o potędze miłości Boga, które przyświecało pielgrzymowaniu papieża w 1999 roku po Ojczyźnie. Mówi też o wierności mieszkańców Podlasia i pięknie tutejszej ziemi. Wspomniał również, że uczestnicząc w tym spotkaniu nie przypuszczał, że kiedyś będzie tutaj ordynariuszem. Przed pamiątkowym obeliskiem zapalono znicze oraz zaśpiewano „Barkę”.
10 czerwca o godz. 17.00 w Drohiczynie i parafiach diecezji drohiczyńskiej zabiły dzwony, wspominając przybycie o tej porze św. Jana Pawła II do Drohiczyna. Za jego wizytę dziękowano również w parafiach podczas sprawowanych Eucharystii i nabożeństw. W niektórych z nich odbyły się także okolicznościowe konkursy, koncerty i spotkania plenerowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.