Drohiczyn: 15-lecie posługi bp. Dydycza w diecezji
22 lutego 2009 | 13:57 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Życie, posługa i określona jako renesansowa bogata osobowość biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza były tematem Diecezjalnego Dnia Pastoralnego w Drohiczynie. Odbywa się on tradycyjnie od kilku lat w ostatnią sobotę przed Wielkim Postem.
Uczestniczący w nim w tym roku prelegenci uczcili rozpoczynający się 15. rok posługi w Drohiczynie swego biskupa. Obecni byli były prowincjał redemptorystów o. Zdzisław Klawka i jego współbrat o. Jan Król, jak również byli ministrowie Stanisław Iwanicki i Włodzimierz Blajerski.
Urodzony 24 sierpnia 1938 w diecezji siedleckiej (podlaskiej) Antoni Dydycz w wieku 16 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, przyjmując tam imię Pacyfik. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1963. Po latach studiów i pracy duszpasterskiej został przełożonym Warszawskiej Prowincji Kapucynów. Później wybrano go do władz Zakonu – w Rzymie był definitorem generalnym a do jego obowiązków należało pomaganie zakonnikom w ówczesnych państwach socjalistycznych w Europie. Wielokrotnie i często odwiedzał potajemnie zakony i parafie na terenie byłego Związku Radzieckiego. Biskupem drohiczyńskim mianował go Jan Paweł II w dniu 20 czerwca 1994 roku.
Na tym stanowisku zwołał I Synod diecezji, zreorganizował administracyjnie jej struktury i pracę w Kurii, ustanowił kilka nowych parafii, konsekrował świątynie, sprowadził zgromadzenia zakonne: włoskie siostry urszulanki do Nurca, antonianki do Ciechanowca, klaryski do Hajnówki i loretanki do Drohiczyna. Stale współpracuje z Radiem Maryja i Telewizją Trwam, utworzył diecezjalne redakcje Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Katolickiego Radia Podlasie.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tego 15-lecia, była wizyta Jana Pawła II w Drohiczynie 10 czerwca 1999; na pamiątkę tamtego wydarzenia odbywa się doroczny Dzień Podlasia. W tym czasie zakończył się również proces beatyfikacyjny bł. ks. Antoniego-Beszty Borowskiego.
Bp Dydycz podniósł do godności bazyliki mniejszej kościoły w Bielsku Podlaskim i Węgrowie, ustanowił kilka sanktuariów diecezjalnych, powołał ruchy i stowarzyszenia katolickie, takie jak Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Apostolat Maryjny, Rodziny Nazaretańskie, Armata Bianca. Doprowadził do powstania Domu Miłosierdzia, Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, Inicjatywy Antynarkotykowej i Młodzieżowego Ośrodka Ekumenicznego.
Dzięki staraniom biskupa-kapucyna wybudowano Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, wyremontowano Kurię i katedrę Trójcy Świętej, która po profanacji i zniszczeniach II wojny światowej, została rekonsekrowana. Dla finansowego wspierania remontów zabytkowych obiektów w diecezji i budowania nowych kościołów biskup powołał specjalny komitet diecezjalny.
Biskup drohiczyński jest też przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski do spraw Trzeźwości, a jako członek Zespołu do Kontaktów z Episkopatem Litwy, starał się pomagać tamtejszemu Kościołowi i Polakom na Litwie.
Podczas spotkania 21 lutego podkreślano otwartość hierarchy na ludzi różnych wyznań i przekonań oraz to, że w Drohiczynie wielokrotnie otwierano drzwi dla dialogu, rady i dyskusji polityków w trudnych chwilach naszego kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.