Drohiczyn: pierwsza konferencja Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury
08 czerwca 2014 | 13:44 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
7 czerwca w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie odbyła się pierwsza konferencja, zorganizowana przez Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury, zatytułowana: „Mój Kościół – Mój Papież – Moja Ojczyzna”.
Przybyli na nią członkowie stowarzyszenia, do którego należą dyrektorzy placówek kulturalnych, twórcy kultury z regionu oraz sympatycy i goście. Obecny był też inspirator i duchowy opiekun tej inicjatywy ks. bp Antoni Dydycz, któremu podziękowano za pomoc w organizacji i zatwierdzeniu stowarzyszenia, a także były minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki.
Prezes stowarzyszenia Alicja Simanowicz oraz Maria Koc, prezentując stowarzyszenie powiedziały, że jego celem jest działanie na rzecz kształtowania i wzmacniania tożsamości historyczno-kulturowej Podlasia, w jej zróżnicowanym, wielokulturowym kształcie oraz integracja środowisk kultury w diecezji drohiczyńskiej i w regionie historycznego Podlasia. Funkcjonuje ono w oparciu o naukę i doktrynę społeczną Kościoła katolickiego i ma kreować oraz wspierać inicjatywy kulturalne i artystyczne, nawiązując do tradycji. Ma też działać na rzecz zakorzenienia kulturowo-społecznego mieszkańców Podlasia, promować dorobek różnych kultur na historycznym Podlasiu w duchu szacunku do odmiennych światopoglądów, pochodzenia i religii oraz integrować środowiska twórcze, zarówno diecezji, jak też regionu oraz dokumentować ich dorobek kulturalny i aktywności społecznej.
Zebrami wysłuchali najpierw wystąpienia prof. Waldemara Smaszcza, w którym ukazał związki ojczyzny i Kościoła, przenikające się w twórczości św. Jana Pawła II. Przypomniał on też wielką rolę najpierw Soboru Trydenckiego, a następnie Soboru Watykańskiego II w kształtowaniu kultury chrześcijańskiej. Ukazał związki
św. Jana XXIII, który rozpoczął dzieło odnowy Kościoła na Soborze Watykańskim II, ze św. Janem Pawłem II, mocno zaangażowanym w to dzieło, kontynuowane później przez niego też jako papieża.
Przypomniał wielkie zatroskanie obu świętych papieży o budowanie kultury na wartościach chrześcijańskich, co bywało zagrożone od czasów oświecenia, zaś w kulturze bez Boga zawsze pojawiał się lęk, podkreślił.
Ks. prałat dr Stanisław Ulaczyk podzielił się refleksjami z pobytu na Ukrainie, gdzie udał się na grób ziomka ks. Jana Chomickiego, wielkiego duszpasterza z okresu komunizmu. Mówiąc o spostrzeżeniach tamtejszej rzeczywistości, podkreślił widoczną wyniosłość cerkiewnych budowli, kontrastującą z szarością domów zwykłych ludzi, wśród których ma swoje miejsce i wiele do zrobienia Kościół katolicki, wpisujący się w budowę tożsamości, podzielonej kulturowo Ukrainy.
Prok. Włodzimierz Blajerski przybliżył natomiast skalę prześladowań Kościoła katolickiego i formy represji jakie miały miejsce w Polsce po II wojnie światowej. Podkreślił, że represje zawsze dotykają Kościół, gdy podejmuje on walkę o niezależność, będącą gwarantem wypełnienia jego misji.
Przypomniał strategię pozornej przychylności w pierwszych latach powojennych, której ostatecznym celem okazała się jednak chęć zniszczenia Kościoła. Swój cel zaczęto brutalnie wprowadzać w życie przez zerwanie Konkordatu, zniewolenie duchowieństwa, represje, wyrzucenie katechezy, kapelanów, odebranie Caritasu, powstanie specjalnych struktur walki, rozbicie duchowieństwa przez werbowanie księży, powstanie PAX–u, rozbicie jedności katolików, procesy biskupów i księży, w tym takie jak: bpa Kaczmarka, połączone z brutalnym śledztwem, czy Kurii Krakowskiej, a także niszczenie zakonów, wiezienie i upokarzanie sióstr zakonnych, wreszcie uwięzienie Prymasa Wyszyńskiego, w następstwie wystosowanego przez niego protestu.
Kolejnym etapem prześladowań po nieznacznej odwilży i zwolnieniu Prymasa Tysiąclecia, było powstawanie organizacji antyklerykalnych, podważanie etyki chrześcijańskiej, represje wobec podejmujących inicjatywy, takie jak działalność antyalkoholowa ks. Blachnickiego oraz szeroko rozbudowana działalność agenturalna i podsłuchowa. Powoływanych wówczas do wojska kleryków, poddawano szykanom i indoktrynacji.
Prelegent przypomniał, że osobnym rozdziałem walki z Kościołem, po przełomie, jakim był wybór św. Jana Pawła II, jego pierwsza pielgrzymka do Polski i powstanie Solidarności, był okres stanu wojennego.
Powstały wówczas brutalne struktury MSW, działające nawet poza prawem tamtejszego systemu. Miały one dezintegrować Kościół, używając brutalnych metod, z zabójstwami włącznie.
Kończąc, powiedział, że po 1989 roku Kościół jako siła moralna, której podstawą jest niezależność, nie może czuć się wolny od prześladowania ze strony ludzi, których interesom zagraża. Wywodzą się oni często z elit minionego systemu oraz nie zostali rozliczeni i zlustrowani. Wiedzą, że im słabszy jest Kościół, tym słabszy jest też naród, którym można manipulować, podważywszy wpierw normy i autorytety.
Swoją najnowszą publikację zaprezentował również dziennikarz i literat Sebastian Karczewski. Jest nią wywiad z ks. abp Stanisławem Wielgusem, zatytułowany: „Przestańcie się lękać”. Jak powiedział autor, jest to spisana refleksja odnoszącą się do wiary i życia, którą podzielił się ksiądz arcybiskup po trudnym okresie, jaki przeżył. Podchodzi on zaś tak do niego, jak też do obecnej rzeczywistości w świetle wiary, z optymizmem, umiłowaniem Kościoła i troską o niego.
Minister Stanisław Iwanicki poruszył zaś problem świadomości dochodzenia swych praw przed sądami, czyniąc to w świetle żądań Komisji Majątkowej Cerkwi Prawosławnej, która wystąpiła z roszczeniami finansowymi za ziemie, także w Drohiczynie, mającymi swe umocowanie w nadaniach carskich, po powstaniu styczniowym.
Spotkanie podsumował ks. bp Antoni Dydycz, wyrażając radość z zainteresowania się problematyką dziedzictwa kultury i historii, która wnosi zawsze coś we własny rozwój osobowy i możliwość ubogacenia innych.
Organizatorzy podziękowali mu za jego nieugięta postawę w obronie prawdy i takich ludzi jak: o. Hejmo, czy abp Wielgus. Uczyniono to również w poetycki sposób.
Prezes stowarzyszenia zaprosiła na Podlaski Dzień Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się 22 czerwca w Drohiczynie, na kolejna konferencję po wakacjach oraz do zapisywanie się w struktury stowarzyszenia.
Spotkanie ubogaciła wystawa prac: „Dzieci i Młodzież Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” oraz występ kapeli ludowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.