Drukuj Powrót do artykułu

Drohiczyn: spotkanie opłatkowe z samorządowcami

05 stycznia 2018 | 11:30 | ks.mg | Drohiczyn Ⓒ Ⓟ

W kurii w Drohiczynie odbyło spotkanie opłatkowe przedstawicieli władz z terenu diecezji drohiczyńskiej. Z samorządowcami, parlamentarzystami, przedstawicielami służb mundurowych, świata kultury, nauki, mediów oraz przedsiębiorcami spotkał się bp Tadeusz Pikus.

Biskup drohiczyński wyraził radość i podziękowanie za współpracę w wypełnianiu codziennej misji jaką jest służba społeczeństwu. W odniesieniu do roli, jaka jest powierzona przedstawicielom społeczeństwa biskup rozwinął łacińską sentencję: Dic! – mów prawdę; Duc! – sprawuj urząd sumiennie; Fac! – spełniaj swoje obowiązki; Fer! – znoś co los zsyła!

Przywołał również orędzie groty betlejemskiej. “Narodziłem się nagi, mówi Bóg, abyś ty potrafił wyrzekać się samego siebie. Narodziłem się ubogi, abyś ty mógł uznać mnie za jedyne bogactwo” – powiedział biskup.

Ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprezentował referat “Suwerenność państwa a integracja europejska. Zmieniająca się funkcja państwa w kontekście globalizacji”. Prelegent zaznaczył, że państwom członkowskich Unii Europejskiej przypisana jest suwerenność, w tym poszanowanie dla tożsamości państw narodowych. W swoim referacie duchowny odwołał się do koncepcji Europy Ojczyzn w opozycji do której stoi wizja stworzenia jednego państwa.

W imieniu samorządów biskupowi życzenia złożyła Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego. Uroczystość uświetnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego.

W spotkaniu udział wzięli m.in. bp Antoni Dydycz, wicepremier Jarosław Gowin, wicemarszałek senatu Maria Koc oraz marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.