Drohiczyn: „W trosce o communio” – sympozjum dla księży i kleryków
23 października 2011 | 19:54 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Sympozjum teologiczne pt. „W trosce o communio” odbyło się 22 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Jego uczestnicy – księża i alumni – stwierdzili, że rozumienie „zmysłu kolegialności” jest wyzwaniem dla współczesnego Kościoła.
Biskup drohiczyński Antoni Dydycz otwierając obrady podkreślił, że Kościół ze swej natury jest powszechny, „przy różnorodności form istnienia w nim”. Zwrócił też uwagę na boski i ludzki pierwiastek wspólnoty Kościoła.
Ks. dr hab. Janusz Królikowski z tarnowskiej sekcji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wygłosił wykład pt. „Komunia jako zasada życia Kościoła w kontekście Konstytucji Lumen Gentium, Soboru Watykańskiego II”. Prelegent ukazał rozumienie kolegialności jako zasady działania Kościoła, w odniesieniu do roli biskupa oraz prymatu papieża. Podkreślił, że kolegialność, to nie kolektywizm. Odniósł się też do błędnego rozumienia roli Konferencji Episkopatu zaznaczając, że nie można jej traktować jako nadrzędnego i kompromisowego głosu Kościoła.
Wykładowca z UPJPII zwrócił też uwagę na dwie – jego zdaniem – niebezpieczne tendencje. Wyjaśnił, że jedna z nich chce ograniczyć władzę papieską, zwiększając rolę różnych rad i komisji, aż po głosy konieczności zwołania kolejnego soboru, aby w rzeczywistości wyeliminować głos pasterzy. Druga zaś pragnie ukrywać się w duszpasterstwie za papieskimi dekretami.
Ks. dr Wojciech Wójtowicz, wykładowca WSD w Koszalinie wygłosił referat pt. ”Święcenia – sakrament w służbie komunii”. Ukazał w nim, że kapłan na mocy przyjętego sakramentu jest na służbie komunii w Kościele. Jego zdaniem, powinna ona wyrażać się w kilku płaszczyznach: komunii z Bogiem, komunii z powierzonym mu ludem, z konkretnym czasem i pokoleniem oraz ze wspólnotą kapłańską.
Ostatni z prelegentów, ks. dr Marcin Kowalski z diecezji kieleckiej, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wygłosił natomiast referat na temat „Ratując wspólnotę przed wpływami pogańskimi; strategia Apostoła Pawła w 2 Liście do Koryntian”. Ukazał w nim postawę św. Pawła, który w Liście do wspólnoty w Koryncie, narażonej na działalność fałszywych apostołów czyniących duchowe szkody, skutkujące jej spoganieniem, podejmuje polemikę i daje świadectwo swej misji.
Krytykował on fałszywych apostołów, ale nie odnosił się do nich personalnie, nie odwracał się od wspólnoty zafascynowanej ich działalnością oraz nie obrażał się na nią. „Rozumiejąc zaś, że sama krytyka innych jest nieskuteczna bez wzorców, które mogą pociągać, sam stał się wzorcem, ukazując w pokorze nawet swoją słabość, rezygnując z tego, co mu się należało, pracując bez wsparcia, jako przyjaciel słabych i chwiejnych” – podkreślił prelegent.
Sympozjum miało zarazem charakter spotkania formacyjnego dla duchowieństwa diecezji drohiczyńskiej. Zostało wpisane do programu duszpasterskiego tej diecezji, jako forma przybliżenia tematu „Kościół domem i szkołą komunii”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.