Drugi dzień Kongresu „Ludzie i religie”
07 września 2009 | 11:23 | mp / ju. Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy uczestników rozpoczętego wczoraj w Krakowie Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie” – „Duch Asyżu w Krakowie” uczestniczyć będzie w ponad dwudziestu dyskusjach panelowych, odbywających się w różnych miejscach Krakowa.
Swymi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele różnych religii, ludzie kultury i liderzy różnorodnych wspólnot.
Wśród tematów spotkań znalazły się m.in.: „Auschwitz nie może zostać zapomniane”, „Pamięć i proroctwo: spuścizna Jana Pawła II”, „Misja Europy w świecie, 20 lat po roku 1989”, „70 lat od wybuchu II wojny światowej. Wojny można uniknąć”, „Społeczeństwo rynkowe, religie a wyzwanie materializmu”, „Religie w Azji: budowanie świata bez przemocy”, „Ksenofobia i filoksenia: Europa na rozdrożu”, „Religie a odrodzenie Afryki”, „Siła modlitwy w historii”, „Ameryka łacińska w zglobalizowanym świecie”, „Religie w Azji, budowanie świata bez przemocy”, „Jan Paweł II i duch Asyżu”, „Współistnienie w wielokulturowym świecie” i inne.
Na zakończenie panelu „Auschwitz nie może zostać zapomniane”, odbywającego się w Teatrze im. J. Słowackiego, kard. Stanisław Dziwisz odbierze Nagrodę Orła Jana Karskiego, przyznaną mu w czerwcu przez kapitułę nagrody w Nowym Jorku. Nagrodę przyznano metropolicie „za niesienie prawdy Jana Pawła II, iż antysemityzm jest grzechem”.
W krakowskim kongresie uczestniczy 1800 przedstawicieli różnych religii z niemal wszystkich kontynentów oraz ponad tysiąc osób z Polski.
Wśród prelegentów bierze udział kilku kardynałów: Waletr Kasper, przewodniczący Papieskiej rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Stanisław Ryłko, przewodniczacy Papieskiej Rady ds. Świeckich, Paul Poupard, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, Luis Martinez Sistach, arcybiskup Barcelony, Roger Etchegaray, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego, Theodore Edgar Mc Carrick, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, Crescenzio Sepe, arcybiskup Neapolu. Przybyli przedstawiciele Ekumenicznego Patriarchatu z Konstantynopola, przedstawiciele wielu lokalnych Kościołów Prawosławnych oraz Kościołów Wschodnich.
Obecni są znaczący przedstawiciele islamu m. in. Ahmad Al.-Tayyeb, rektor Uniwersytetu Al.-Azhar z Kairu i inni.
Świat judaizmu reprezentują m. in.: Yona Metzger, Naczelny Rabin Izraela, Guiseppe Laras, przewodniczący Włoskiej Rady Rabinackiej, Ronald Kronish, przewoniczący Międzyreligijnej Rady Konsultacyjnej z Izraela, Oded Wiener, dyrektor generalny Wielkiego Rabinatu z Izraela, Jarom Elgelmayer, Główny Rabin Kolonii, Mosche Lewin z Francji, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. W krakowskich obradach uczestniczą również reprezentanci buddyzmu, hinduizmu i innych religii Dalekiego Wschodu.
Kongres organizowany jest w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicę upadku komunistycznych reżimów w Europie Wschodniej. Jego hasło nawiązuje do historycznego Dnia Modlitwy o Pokój z 27 października 1986 roku, podczas którego Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych religii świata, aby wspólnie modlili się o pokój na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.