Drzwi Święte w Bangui będą otwarte cały rok
16 listopada 2016 | 12:32 | ts (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
Także po oficjalnym zakończeniu Roku Świętego Miłosierdzia w katedrze w Bangui, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Drzwi Święte pozostaną otwarte. – Jest to symbol Bożego miłosierdzia – podkreślił arcybiskup Dieudonné Nzapalainga, który w sobotę otrzyma z rąk papieża Franciszka insygnia kardynalskie.
Według informacji Radia Watykańskiego, na niedzielną Mszę św. kończącą Rok Święty, do katedry w Bangui przybyli przedstawiciele wszystkich parafii z terenu archidiecezji, ale także wielu protestantów i muzułmanów, wśród nich imam.
Drzwi Święte w Bangui, jako pierwsze na świecie w Roku Jubileuszowym, otworzył osobiście papież Franciszek 29 listopada ub. roku., na tydzień przed oficjalnym otwarciem Roku Świętego. Jak powiedział wówczas Ojciec Święty przebywający z wizytą w Afryce, tego dnia Bangui było „duchową stolicą świata”.
Proboszcz katedry, Mathieu Bondobo podkreślił, że ludzie w Republice Środkowoafrykańskiej ciągle powtarzają te „mocne słowa” i starają się żyć w taki sposób, aby „stały się one rzeczywistością”. – Przybywając do naszego kraju papież wskazał nam miłosierdzie jako drogę budowania pokoju na tej ziemi, gdzie od zbyt wielu lat ludzie cierpią – powiedział proboszcz stołecznej katedry.
Ks. Bondobo podkreślił, że Franciszek dążył do tego, aby położyć kres nieufności między chrześcijanami i muzułmanami w kraju, gdzie masakry i masowe ucieczki ludności rozpoczęły się w tym samym miesiącu, w którym został wybrany papieżem. Zapewnił, że „wszyscy zwierzchnicy religijni – imam, pastor, Kościół w Bangui – spotkali się na uroczystości, by wspólnie dać świadectwo, że to, co się dzieje w kraju, nie jest wojną religijną. „Problem leży gdzie indziej” – powiedział ks. Bondobo i dodał, że ogromne znaczenie dla Republiki Środkowoafrykańskiej mają dialog międzyreligijny i współpraca ekumeniczna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.