Duch Święty chrzci Kościół
12 czerwca 2011 | 13:38 | kg (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Zesłanie Ducha Świętego, czyli wylanie Go na apostołów, Maryję i uczniów, było „chrztem” Kościoła w Duchu – przypomniał Benedykt XVI w rozważaniach przed niedzielną modlitwą Regina Caeli w Watykanie.
Nawiązując do przypadającej uroczystości Pięćdziesiątnicy, papież podkreślił, że Duch Święty, który tworzy w nas wiarę w chwili naszego chrztu, pozwala nam żyć jako dzieci Boże, świadome, na obraz Syna Jednorodzonego.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, którą dzisiaj obchodzimy, kończy liturgiczny okres wielkanocny. W efekcie tajemnica paschalna – męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa oraz Jego Wniebowstąpienie – znajduje swe wypełnienie w potężnym wylaniu Ducha Świętego na Apostołów zgromadzonych wraz z Maryją, Matką Pana i innymi uczniami. Był to „chrzest” Kościoła, chrzest w Duchu Świętym (por. Dz 1, 5) – wyjaśnia Ojciec Święty.
Jak czytamy w Dziejach Apostolskich, o świcie w święto Pięćdziesiątnicy szum jakby wiatru wypełnił Wieczernik i na każdego z uczniów zstąpiły jakby języki ognia (por. Dz 2, 2-3). Święty Grzegorz Wielki tak to komentuje: „Dziś Duch Święty zstąpił niespodziewanym dźwiękiem na uczniów i zmienił umysły istot cielesnych wewnątrz ich miłości, a gdy pojawiły się na zewnątrz języki ognia, wewnątrz serc stali się płonącymi, gdyż przyjmując Boga w postaci ognia, łagodnie płonęli z miłości” (Kaz. na Ew. XXX, 1: CCL 141, 256). Głos Boży czyni boskim ludzki język apostołów, uzdalniając ich do głoszenia w sposób „polifoniczny” jednego Słowa Bożego. Tchnienie Ducha Świętego napełnia wszechświat, rodzi wiarę, prowadzi do prawdy, przygotowuje jedność między narodami. „(…) zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku” i głosili „wielkie dzieła Boże” (Dz 2, 6.11) – naucza Benedykt XVI.
Błogosławiony Antoni Rosmini wyjaśnia, że „w dniu Pięćdziesiątnicy chrześcijan Bóg ustanowił (…) swoje prawo miłości, pisząc je za pośrednictwem Ducha Świętego nie na stołach kamiennych, ale w sercach apostołów, a za pośrednictwem apostołów głosząc je następnie całemu Kościołowi” (Katechizm ustalony według porządku idei…, n. 737, Turyn 1863). Duch Święty, który jest „Panem i Ożywicielem”, jak odmawiamy w Credo, łączy się z Ojcem przez Syna i dopełnia objawienie Trójcy Przenajświętszej. Pochodzi od Boga jako tchnienie Jego ust i ma moc uświęcania, obalania podziałów, rozwiązywania nieporozumień wywołanych grzechem. To On, bezcielesny i niematerialny, rozszerza dobra Boże, wspiera żyjące istoty, aby działały zgodnie z dobrem. Jak jasne Światło nadaje znaczenie modlitwie, zapał misji ewangelizacyjnej, sprawia, że płoną serca tych, którzy słuchają radosnego orędzia, jest natchnieniem dla sztuki chrześcijańskiej i muzyki liturgicznej – kontynuuje rozważania papież.
Drodzy przyjaciele, Duch Święty, który stwarza w nas wiarę w chwili naszego chrztu, pozwala nam żyć jako dzieci Boże, świadome i zgodne, na obraz Syna Jednorodzonego. Również władza odpuszczania grzechów jest darem Ducha, ukazując się bowiem apostołom w wieczór paschalny, Jezus tchnął na nich i powiedział: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20, 23). Maryi Pannie, Świątyni Ducha Świętego, powierzajmy Kościół, aby żył zawsze w Jezusie Chrystusie, Jego Słowem, Jego przykazaniami i pod nieustannym działaniem Ducha Pocieszyciela głosił wszystkim, że „Jezus jest Panem!” (1 Kor 12,3) – kończy Benedykt XVI.
Następnie papież odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra modlitwę maryjną i udzielił im błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił wszystkich kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, słoweńsku, słowacku i polsku. Przypomniał, że jutro w Dreźnie odbędzie się beatyfikacja ks. Alojzego Andrickiego – kapłana, męczennika, który zginął młodo w hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Wspomniał również, że 14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawców, milionów osób, które „milcząco pomagają braciom w trudnościach”.
Do Polaków Ojciec Święty powiedział:
„Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. W uroczystość Pięćdziesiątnicy Apostoł Paweł przypomina nam, że „nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus» (1 Kor 12, 3). Dziękujemy więc Bogu za dar Ducha Świętego, który uzdalnia nas do wiary w Zmartwychwstałego i pozwala uczestniczyć w owocach Jego zbawczego dzieła. Światło i moc Ducha Pocieszyciela niech stale wam towarzyszy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.