Duch Święty uzdalnia nas do przekraczania granic i życia w przebaczeniu
19 maja 2013 | 12:57 | ks. mc/ el Ⓒ Ⓟ
Duch Święty uzdalnia nas do przekraczania granic i życia w przebaczeniu. Dzięki Niemu możemy przebaczać, umierając dla siebie – mówił w sobotę 18 maja w kościele pw. Ducha Świętego w Siedlcach biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.
Poprzez udział w czuwaniu modlitewnym członkowie ruchów, wspólnot, bractw i stowarzyszeń katolickich przygotowywali się na uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Czuwanie rozpoczęła modlitwa uwielbienia, animowana przez wspólnotę Jednego Ducha. Następnie w specjalnej katechezie na temat działania Ducha Świętego w życiu chrześcijanina bp Kiernikowski podkreślał, że jedność zrodzona z Ducha Świętego nie jest niczym ograniczona. – Napełnieni jednym Duchem, poznajemy, że z krzyża Jezusa płynie moc niewyczerpana. W ciele Ukrzyżowanego Pana objawiła się bowiem moc nowego życia. Przychodzimy na miejsce ukrzyżowania naszego Pana, by zabrać moc Jego Ducha do wszystkich innych miejsc, w których nie potrafimy się odnaleźć – nauczał.
Przypomniał, że moc Ducha Świętego uzdalnia nas do przyjęcia krzyża. Bez pomocy Ducha Świętego nie możemy wyznać, że Panem jest Jezus. Zachęcał do czuwania w oczekiwaniu na zesłanie Ducha Świętego, po to by krzyż Jezusa nie był dla nas utopią, lecz centralnym miejscem, na którym dokonuje się nasze zbawienie. Dalej przypomniał, że to Duch Święty uzdalnia nas do przekraczania granic i życia w przebaczeniu. Dzięki Niemu możemy przebaczać, umierając dla siebie.
– Każdy z nas ma różnych egzekutorów, którzy nas krzyżują. Gromadzimy się na jednym miejscu, żeby zaczerpnąć z jednego Ducha. Prosimy, by On na nas zstąpił, byśmy byli nosicielami Jego mocy i łaski. On wprowadza nas w sprawiedliwość Jezusa Chrystusa i buduje jedność wspólnoty Kościoła. Przyzywamy Ducha Świętego, by On nas przeniknął i kształtował nasze relacje, objawiając moc przebaczenia, które daje życie – mówił bp Zbigniew Kiernikowski.
Centralnym momentem czuwania była celebracja Nieszporów połączona z modlitwą o dary Ducha Świętego. W homilii Ksiądz Biskup mówił o darze Ducha Świętego, który jednoczy Kościół i ożywia serca wierzących.
Po homilii zostały wniesione symbole przedstawiające tajemnicę Kościoła: laska pasterska, świeca chrzcielna, zwój Pisma św., welon, chleb, a także obraz Matki Bożej Parczewskiej. Było to nawiązanie do tegorocznej pracy synodalnej w parafiach diecezji siedleckiej, przebiegającej pod hasłem „Kościół”.
W czuwaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Odnowy w Duchu Świętym, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej, Drogi Neokatechumenalnej, Ruchu Światło-Życie, Domowego Kościoła, Wspólnoty „Jednego Ducha”, Legionu Maryi, Apostolatu Maryjnego, Polskiego Związku Kobiet Katolickich.
Śpiewy podczas liturgii wykonała schola „Gaudete”. Komentarze opracował ks. kan. Wojciech Hackiewicz. Asystę przygotowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Czuwanie zakończyła wspólna agapa przygotowana przez parafię Ducha Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.