Duchowe przygotowania do odpustu połączonego ze święceniem zwierząt w mikstackim sanktuarium
09 sierpnia 2021 | 13:08 | Małgorzata Strzelec | Mikstat Ⓒ Ⓟ
16 sierpnia w diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstat odbędą się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
Tradycyjnie, przygotowania duchowe do uroczystości rozpoczęły się 7. sierpnia. Od 2017 roku w czas przygotowań do uroczystości odpustowych wpisują się głoszone codziennie nauki rekolekcyjne. W tym roku w sanktuarium głosi je ks. Dariusz Szyszka, pustelnik z Marszałek. Kaznodzieja zaznaczył, że św. Roch jest tym, który chce się z nami podzielić swoją relacją do Boga. Zwrócił uwagę na konieczność dostrzeżenia darów otrzymanych od Boga i umiejętność dzielenia się nimi bliźnimi. Zachęcał, by jeśli naprawdę mamy sercu Jezusa w sercu, byśmy z pasją opowiedzieli o tym kolejnym osobom, jeśli tego nie potrafimy, powinniśmy się zacząć nawracać. Zachęcał, byśmy tak jak św. Roch poczuli się posłani.
W tym samym dniu, w godzinach przedpołudniowych, rozpoczęły się spotkania dzieci i młodzieży w ramach X edycji Szkoły Świętego Rocha. Szkoła Świętego Rocha jest cyklem spotkań odbywających się w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe podczas których jest czas na modlitwę nowennową, wspólny śpiew i poznawania życia świętego patrona.
W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa. To wyróżnienie, ale i wyzwanie dla mikstackiej społeczności. Wpis nakłada na nią obowiązek troski o przekaz tradycji kolejnemu pokoleniu. Stąd rozpoczęta X już edycja Szkoły Świętego Rocha ma pomóc młodym zrozumieć sens i znaczenie odbywających się w Mikstacie uroczystości odpustowych. Dodam, że obrzęd błogosławieństwa odbywa się tu od ponad trzystu lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.