Duchowni dwóch diecezji pożegnali zasłużonego kapłana
01 kwietnia 2022 | 13:25 | apis | Ostrowiec Świętokrzyski Ⓒ Ⓟ
Zasłużonego kapłana śp. ks. prał. Tadeusza Lutkowskiego duchowni z diecezji sandomierskiej i radomskiej a także liczni wierni żegnali w dniach 30 – 31 marca w parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie przez 24 lata był proboszczem.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji, politycy, władze powiatu i miasta, przedstawiciele policji i straży miejskiej.
Mszy św. pogrzebowej sprawowanej 31 marca przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który na początku podzielił się wspomnieniem o zmarłym kapłanie.
– Zawsze, gdy przyjeżdżałem z posługą do parafii św. Michała Archanioła, śp. ksiądz prałat informował mnie, która to już wizyta. Było ich około siedemdziesięciu. To był taki ciepły sposób przywitania, który wprowadzał w nastrój, atmosferę, jaka panowała zawsze w świątyni i na plebani. Zawsze czułem się tu, jak u siebie w domu – wspominał hierarcha.
W swym kazaniu były wikariusz zmarłego duszpasterza, ks. Jan Zając, obecnie proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu przypomniał jego dzieła. Są to m.in.: wybudowanie domu parafialnego Michael, w którym znajdują się pomieszczenia biurowe, mieszkania dla księży i sióstr zakonnych, a także sala katechetyczna i sala widowiskowa.
– Nie sposób tu wyliczyć wszystkie ważne miejsca i daty z życia księdza prałata, które mówią o jego powołaniu i pięknym wypełnieniu tego powołania. Dziś dziękuję Bogu, że miałem tę łaskę, że mogłem z bliska patrzeć na życie i podziwiać kapłańską posługę księdza prałata – mówił kaznodzieja.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 30 marca od eksportacji do ostrowieckiej kolegiaty, gdzie przez ostatnie 24 lata ks. Lutkowski był proboszczem. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, który przypomniał zebranym najważniejsze wydarzenia z życia zmarłego kapłana, podkreślając jego oddanie Bogu i Ojczyźnie.
W homilii ks. Rafał Golonka, były wikariusz za czasów ks. Lutkowskiego, podziękował byłemu proboszczowi za jego przykład kapłańskiego życia.
– Nawet wtedy, gdy z głębi jego ciała wydobywał się głęboki ciężki oddech, a ciało coraz bardziej odmawiało posłuszeństwa, nie wypowiadał słowa narzekania, nie okazał gestu zniecierpliwienia przedłużającym się cierpieniem. To najpiękniejsze kazanie i źródło wiarygodności wszystkich kazań, jakie wygłosił, kazanie wypowiedziane za życia i w chwili śmierci, ludzką nadzieją, chrześcijańską wiarą i kapłańską miłością – mówił kaznodzieja.
We wspomnieniach o zmarłym żałobnicy przywoływali jego serdeczność, gościnność oraz zatroskanie o sprawy parafii.
Ks. Tadeusz Lutkowski urodził się 9 grudnia 1935 roku w Odechowcu (diecezja radomska). Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu przyjął święcenia kapłańskie 14 grudnia 1958 roku.
Jako wikariusz posługiwał w Obrazowie (1958-1961), Ostrowcu Św., par. Najświętszego Serca Pana Jezusa (1961-1964), Końskich, par. św. Mikołaja (1964-1973) oraz w Radomiu, par. św. Jana (1973-1976).
W latach 1976-1978 pełnił urząd proboszcza w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie. Następnie został proboszczem w parafii pw. św. Stanisława w Wierzbicy (1978-1986). W 1986 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, w której funkcję proboszcza pełnił do 9 grudnia 2010 roku.
Został odznaczony godnością kanonika honorowego Sandomierskiej Kapituły Katedralnej od 1986 roku oraz kapelana honorowego Jego Świątobliwości od 1994 roku.
Zmarł 28 marca br., w wieku 87 lat, w 64. roku kapłaństwa. Trumna z Jego ciałem została odprowadzona w kondukcie żałobnym na cmentarz parafialny przy ulicy Denkowskiej, gdzie została złożona do grobu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.