Duchowni z Nikaragui wydaleni do Watykanu
15 stycznia 2024 | 14:43 | st | Managua Ⓒ Ⓟ
Dyktatura Daniela Ortegi uwolniła w niedzielę i wysłała do Watykanu dwóch uwięzionych nikaraguańskich biskupów wraz z 15 księżmi i dwoma seminarzystami – donosi agencja ACI Prensa.
Nikaraguańskie media La Prensa i Confidencial jako pierwsze poinformowały o uwolnieniu duchownych, wskazując, że wśród uwolnionych jest biskup Rolando Álvarez z Matagalpa i biskup Isidoro Mora z Siuna.
Dyktatura Ortegi wydała oświadczenie, w którym podziękowała papieżowi Franciszkowi i watykańskiemu sekretarzowi stanu kardynałowi Pietro Parolinowi i jego zespołowi „za pełną szacunku i dyskretną koordynację, która umożliwiła podróż do Watykanu dwóch biskupów, 15 księży i dwóch seminarzystów”. „Zostali oni już przyjęci przez władze watykańskie, zgodnie z umowami w dobrej wierze i dobrej woli, które mają na celu promowanie zrozumienia i poprawę komunikacji między Stolicą Apostolską a Nikaraguą, dla pokoju i dobrobytu” – wskazał reżim Ortegi w oświadczeniu.
W sierpniu 2022 r. biskup Rolando Álvarez z Matagalpy, znany obrońca praw człowieka i krytyk reżimu Ortegi, został zmuszony do pozostania w swojej rezydencji wraz z kilkoma księżmi, seminarzystami i świeckimi. Dwa tygodnie później, gdy niemal kończyło się jedzenie, nikaraguańska policja włamała się do domu, porwała bpa Álvareza i zabrała go do Managui, stolicy kraju, gdzie został umieszczony w areszcie domowym.
10 lutego 2023 r. lewicowa dyktatura skazała biskupa Matagalpy na ponad 26 lat więzienia, oskarżając go o „zdradę ojczyzny”. Od tego czasu był osadzony w zakładzie karnym, w którym przetrzymywani są więźniowie polityczni reżimu.
Prymas Hiszpanii do księży sprzeciwiających się „Fiducia supplicans”: zachowajcie jedność z papieżem
Z kolei biskup Mora został aresztowany przez władze Nikaragui 20 grudnia 2023 r., podczas fali porwań księży katolickich przez reżim, których tylko w tym miesiącu aresztowano ponad piętnastu. Mora odprawił mszę dzień wcześniej w Matagalpa, gdzie zachęcał wiernych do modlitwy za bpa Álvareza.
W międzyczasie nasiliły się apele Kościoła katolickiego o pokój w Nikaragui. 1 stycznia papież Franciszek wyraził „zaniepokojenie” sytuacją w kraju, „gdzie biskupi i księża zostali pozbawieni wolności”.
Wezwanie papieża zostało wsparte przez władze USA. 2 stycznia Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA, zażądał od nikaraguańskiej dyktatury „natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia biskupa Rolando Álvareza, który jest niesprawiedliwie przetrzymywany od 500 dni. Wolność przekonań jest prawem człowieka. Dalsze przetrzymywanie Álvareza jest niedopuszczalne” – stwierdził Miller.
A oto lista uwolnionych biskupów, księży i seminarzystów:
- Bp Rolando Alvarez, biskup Matagalpy
- Bp Isidoro Mora, biskup Siuna
- Ks. Oscar José Escoto Saigado, wikariusz generalny diecezji Matagalpa
- Ks. Jader Danilo Guido Acosta, wikariusz katedry w Matagalpa
- Ks. Pablo Antonio Villafranca Martinez, kapłan archidiecezji Managua
- Ks. Carlos Avilés Cantón, wikariusz generalny archidiecezji Managua
- Ks. Héctor Del Carmen Treminio Vega, kapłan archidiecezji Managua
- Ks. Marcos Francisco Díaz Prado, kapłan diecezji León
- Ks. Fernando Isaías Calero Rodríguez, kapłan diecezji Matagalpa
- Ks. Silvio José Fonseca Martínez, wikariusz ds. rodziny, dzieci i młodzieży, archidiecezja Managua
- Ks. Mikel Salvador Monterrey Arias, kapłan archidiecezji Managua
- Ks. Raúl Antonio Zamora Guerra, kapłan archidiecezji Managua
- Ks. Miguel Agustín Mantica Cuadra, wikariusz archidiecezji Managua ds. duszpasterstwa
- Ks. Jhader Antonio Hernández Urbina, kapłan archidiecezji Managua
- Ks. Gerardo José Rodríguez Pérez, kapłan archidiecezji Managua
- Ks. Ismael Reineiro Serrano Gudiel, kapłan archidiecezji Managua
- Ks. José Gustavo Sandino Ochoa, kapłan diecezji Jinotega
- Seminarzysta Tonny Daniel Palacio Sequeira
- Seminarzysta Alester De Jesús Sáenz Centeno
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.