Duchowość w Internecie
07 lutego 2011 | 12:50 | mj / ms Ⓒ Ⓟ
O roli Internetu w formacji seminarzystów rozmawiają uczestnicy obrad Kongregacji Wychowania Katolickiego. Wśród uczestników spotkania są kard. Stanisław Dziwisz i abp Józef Życiński.
Podczas obrad będzie szeroko omawiana m.in. sprawa nowych powołań i kształtowania takich warunków w seminariach duchownych, które będą ułatwiać rozwój dojrzałych powołań stosownie do zachodzących przemian kulturowych.
Podczas sesji plenarnej abp Józef Życiński przedstawił ogólny projekt dokumentu o roli Internetu w formacji seminaryjnej. Podkreślił, że Internet powinien stanowić ważny środek ewangelizacji i z wielu powodów może ułatwiać zarówno charytatywną, jak i duszpasterską misję Kościoła.
Równocześnie jednak metropolita lubelski zwrócił uwagę na konieczność przyjęcia dyscypliny posługiwania się tym środkiem przekazu, by nie okazało się, że dla niektórych studentów czas spędzony przy Internecie jest najważniejszy, a rzeczywistość wirtualna bierze górę nad poczuciem realizmu.
„Uczestnicy obrad stwierdzili, że konieczne jest rozwijanie troski o kulturę humanistyczną, znajomość wielkich dzieł klasyki, o spotkanie żywego człowieka z jego bólem i poczuciem dramatu życia. Wartości tych nie można przesłonić internetową wizją świata” – podkreślił metropolita lubelski.
Abp Życiński zaznaczył, że zgodnie z wcześniejszymi dokumentami Kościoła dotyczącymi etyki Internetu uczestnicy obrad ustalili, że należy dołożyć starań, aby kształtować nową mentalność duszpasterzy, „u których nie pojawi się łatwa negacja nowych osiągnięć technologii, ale też korzystanie z tej technologii będzie składnikiem programu, w którym Chrystus jest najważniejszy w inspirowaniu działań pasterskich”.
Hierarcha zwrócił uwagę, że człowiek w bogactwie swoich doznań może przekazać treści, które okażą się niewyrażalne w języku internetowej komunikacji. „Apostolat cyfrowy nie da się pogodzić z aktywizmem zewnętrznym i wymaga głębokiego zaangażowania duchowości, która w kontekście współczesnych wyzwań technologicznych potrzebuje zakorzeniania w wielkim dziedzictwie mistyki i humanizmu przekazywanym przez Kościół” – dodał.
Obrady Kongregacji, której przewodniczącym jest kard. Zenon Grocholewski, potrwają do 9 lutego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.