Dukla: pustelnia św. Jana będzie uratowana
14 sierpnia 2001 | 16:02 | kdr/jw //mr Ⓒ Ⓟ
Najsłynniejsze miejsce kultu św. Jana w archidiecezji przemyskiej zostanie odbudowane. Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie prac ratujących pustelnię św. Jana w Dukli.
Prace mają się rozpocząć jeszcze w sierpniu i potrwają do późnej jesieni. Gwardian dukielskiego klasztoru bernardynów o. Andrzej Szczypta ocenia, że na zabezpieczenie sanktuarium będzie potrzeba ok. miliona złotych.
Trzeba będzie wykonać ujęcie wód podziemnych, odbudować źródło i zabezpieczyć kościół przed powiększaniem się osuwiska. Następnie planowane jest zbudowanie nowej groty św. Jana i rekonstrukcja zniszczonych schodów.
Ziemia zaczęła osuwać się na wzgórzu Zaśpit w Trzcianie wiosną ubiegłego roku. Na murach i posadzce kościółka i pustelni św. Jana pojawiły się głębokie rysy. Pęknięcia uwidoczniły się też na dziedzińcu przed wejściem do świątyni. Już po wstępnych oględzinach specjaliści nie mieli wątpliwości, że grota z cudownym źródełkiem powinna być rozebrana.
W Dukli swoją pustelnię miał kanonizowany w 1997 r. przez papieża bernardyn św. Jan, słynny kaznodzieja i spowiednik ze Lwowa. Urodził się tutaj na początku XV wieku. Około 1435 r. wstąpił do zakonu franciszkanów. Pragnąc doskonalszego życia, poprosił o zgodę na przeniesienie do bernardynów, którzy zachowywali surowszą regułę. Zmarł w 1484 r. we Lwowie, gdzie szybko rozwinął się jego kult. Beatyfikował go w XVIII stuleciu papież Klemens XII. Od czasu kanonizacji św. Jana klasztor ojców bernardynów w Dukli przez cały rok odwiedzają pielgrzymi z Polski, Słowacji i Ukrainy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.