Drukuj Powrót do artykułu

Duszpasterz: cierpienie wynikające z uzależnienia niszczy całe narody

21 marca 2018 | 14:51 | hh | Opole Ⓒ Ⓟ

„Nie bądźmy obojętni. Nie musisz być uzależnionym, aby modlić się za uzależnionych, za dzieci z domu, gdzie rządzi alkohol, internet czy hazard” – mówi ks. Marcin Marsollek zachęcając do uczestnictwa w rekolekcjach dla osób cierpiących z powodu uzależnienia. Odbędą się one w dniach  22-24 marca w Opolu–Winowie.

Duszpasterz trzeźwości przyznaje, że uzależnienie dotyka dzisiaj rodziny w sposób niewidzialny. „Coraz więcej młodych ludzi nie może się oderwać od komputera, smartfona, tabletu. Te urządzenia dziś zabierają cenny czas, zmieniają myślenie, przeżycia i zachowania ludzi. Młody człowiek, który przez klika godzin dziennie gra na komputerze w przysłowiowe »strzelanki« staje się coraz bardziej agresywny, obojętny na ból drugiego człowieka. Kontakt z pornografią prowadzi niejednokrotnie do zachowań amoralnych i uzależnienia od sfery seksualnej” – dodaje.

Zdaniem rekolekcjonisty, bezkrytyczne korzystanie z nowych mediów produkuje nowych niewolników oraz powoduje cierpienie całych rodzin. „Przybywa młodych ludzi uzależnionych od używek, narkotyków, dopalaczy, alkoholu, energy drinków. Wielu ojców i braci, którzy wyjechali do pracy za granicę, wracają uzależnieni od alkoholu. Samotne żony i matki topią swoją samotność w alkoholu. Gdyby dobrze się rozejrzeć dookoła nas, to spotkamy wielu ludzi pijących szkodliwie albo ryzykownie w naszych rodzinach i miejscach pracy” – stwierdza.

Rekolekcje dla cierpiących z powodu uzależnienia mają być uczynkiem miłosierdzia wobec tych, którzy stracili już wolność, godność, wobec tych, którzy tracą zdrowie, moralność i wiarę. „Chcemy podać im dłoń poprzez naszą modlitwę, adorację, Komunię św., post. Chcemy o nich walczyć, przywrócić im wolność, pomóc odzyskać godne życie” – zachęca ks. Marsollek.

Ponadto duszpasterz trzeźwości przypomina, że cierpienie wynikające z uzależnienia niszczy całe społeczeństwa, rodziny i narody. „W naszym kraju mamy zarejestrowanych około 2 mln ludzi uzależnionych. Około 4 mln ludzi spożywa alkohol szkodliwie, pije odurzająco, niszczy swoje zdrowie, traci pieniądze, szkodzi własnej rodzinie. Jeśli dodamy członków rodziny osoby uzależnionej, to mamy ponad 20 mln ludzi cierpiących z powodu uzależnienia” – podkreśla.

Rekolekcje dla osób cierpiących z powodu uzależnienia odbędą się w dniach od 22 do 24 marca o godz. 18.00 w kościele pw. Ducha Świętego w Opolu – Winowie. Więcej informacji na stronie: http://www.duszpasterstwo-trzezwosci.opole.opoka.org.pl/

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.