Duszpasterze i kapelani szpitalni spotkali się w Warszawie
26 lutego 2019 | 17:34 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dzielenie się doświadczeniami w związku z peregrynacją relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej oraz obchodami Światowego Dnia Chorego, wykłady i wspólna modlitwa – złożyły się na program spotkania diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia oraz kapelanów szpitali. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 70 osób odbyło się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.
Jak podkreślił w rozmowie z KAI ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, spotkania takie odbywają się 3 razy do roku i służą doskonaleniu zawodowemu duszpasterzy służby zdrowia i kapelanów szpitalnych. – Księża kapelani działają na styku Kościoła i instytucji medycznych. Potrzebują doskonalenia zawodowego i specjalistycznej wiedzy, zarówno teologicznej jak i tej z dziedziny medycyny czy farmacji. To im pomaga lepiej posługiwać, widzieć szerzej pacjenta, z którym mają kontakt – powiedział. Zwrócił uwagę, że spotkania przeznaczone pierwotnie głownie dla diecezjalnych duszpasterzy służby zdrowia, cieszą się rosnącym zainteresowaniem kapelanów szpitalnych, którzy uczestniczą w nich coraz liczniej.
Na początku spotkania zgromadzeni dzielili się doświadczeniem obchodów Światowego Dnia Chorego w poszczególnych diecezjach a także mówili o owocach peregrynacji relikwii bł Hanny Chrzanowskiej. – Ta peregrynacja jest bardzo potrzebna. Ludzie się bardzo na to otwierają. Warto podkreślić, że jest ona możliwa dzięki zaangażowaniu ludzi świeckich, grona pracowników służby zdrowia – mówi ks. Zawistowski. – Hanna Chrzanowska jest znana przede wszystkim w Krakowie. Ważne, by była znana w całej Polsce, by środowisko pielęgniarskie mogło się do niej zwracać, by mogło mieć swoją patronkę, której świętość wiązała się również z jej zawodowym zaangażowaniem – dodaje.
Ks. Tomasz Duszczak z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej przedstawił zebranym inicjatywę „Lubuski Samarytanin”, podjętą we współpracy m.in. z NFZ i polegającą na nagradzaniu osób szczególnie zaangażowanych w pomoc osobom chorym i starszym.
Następnie duszpasterze i kapelani wysłuchali kilku wykładów. P. Janina Mańka, farmaceutka, mówiła o problemie nadużywania leków. Prelekcję pt.„Problemy chorób somatycznych u pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi” wygłosiła dr Katarzyna Skulimowska. Projektowane zmiany w systemie zdrowia przedstawił Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Ks. dr Szymon Gołota wygłosił wykład pt. „Neuronauki na tropach człowieczeństwa”.
Spotkanie zakończyło się medytacją biblijną, którą poprowadził ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP oraz Mszą św., której przewodniczył bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.