Duże powodzenie konferencji o naprotechnologii
19 maja 2012 | 13:40 | wm / pm Ⓒ Ⓟ
Ponad 300 osób uczestniczy w konferencji na temat naprotechnologii, która trwa w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
Wydarzenie zakończy się wieczorem Mszą św. w intencji uczestników sesji naukowej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ks. dr Dariusz Orłowski, duszpasterz rodzin diecezji zielonogórsko–gorzowskiej zauważył, że istnieje potrzeba propagowania wiedzy o naprotechnologii jako o metodzie pomagającej parom borykającym się z problemem niepłodności.
Metoda rozpoznaje problem niepłodności i pomaga w leczeniu, jest to więc różnica w porównaniu z in vitro, które nie leczy skutków niepłodności. Natomiast naprotechnologia szuka przyczyn i je usuwa. Para po in vitro nie przestaje być niepłodna, natomiast metoda „napro” doprowadza do tego, że para cieszy się poczęciem dziecka – powiedział w rozmowie z KAI duszpasterz rodzin.
Mgr Mirosława Szymaniak przedstawiła tzw. model Creightona – metodę rozpoznawania płodności i diagnozowania zaburzeń zdrowia prokreacyjnego. Metoda ta wskazuje, jak korzystać z czasu płodności, który stwierdza się po obserwacji organizmu kobiety. Na podstawie modelu Creightona lekarz stwierdza, w którym kierunku diagnostycznym może podjąć działanie, ma także możliwość monitorowania organizmu kobiety i stwierdzenia czy jej organizm na to leczenie odpowiada w sposób prawidłowy.
Dr Ewa Ślizień omówiła stan stosowania naprotechnologii w Polsce. Zapewniła, że jest to etyczna i medyczna odpowiedź na zagrożenie zdrowia prokreacyjnego rodziny. W naszym kraju funkcjonuje obecnie pięć stowarzyszeń zajmujących się tą metodą, wykwalifikowanych w tym celu jest 20 lekarzy i 40 instruktorów.
W Polsce naprotechnologię stosuje się od 2009 r. W województwie lubuskim specjalistą metody Creightona jest dr Piotr Gratkowski z Gorzowa Wlkp. oraz położna Barbara Jasińska z Sulechowa.
Kierownikiem naukowym konferencji jest prof. Janusz Gadzinowski, kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Konsultant Wojewódzki ds. Neonatologii Województwa Wielkopolskiego. Prelegentami są m.in dr Phil Boyle, dr Philip O’Dwyer oraz dr Camille Lieners.
Konferencję pod hasłem: „NaProTECHNOLOGY – Zdrowie prokreacyjne” zorganizowali: Oddział Lubuski Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR oraz Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Patronatem honorowym objęli m.in: bp Stefan Regmunt, przewodniczący Komisji KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Elżbieta Polak Marszałek Województwa Lubuskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.