Dużo spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa w diec. tarnowskiej
12 stycznia 2022 | 02:21 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Prawie 140 spraw zakończyło się w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie w 2021 roku. Wpłynęło prawie 120 nowych wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Sąd podsumował swoją pracę i rozpoczął ją w Nowym Roku podczas spotkania z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.
W ocenie oficjała Sądu Diecezjalnego w Tarnowie ks. Rafała Wierzchanowskiego nowych wniosków jest dużo, ale bywały lata, że było ich więcej. Jak dodaje, wpływ na to miała także pandemia.
„Wyroków pozytywnych jest zawsze więcej, to prawie 80 procent. Wyroki negatywne to 20 procent. Byłoby więcej decyzji negatywnych, gdyż sprawy, które nie rokują na pozytywne rozstrzygnięcie i nie mają podstaw na wniesienie do sądu – są od razu oddalane” – dodaje.
Do sądu często zgłaszają się pary z krótkim stażem małżeńskim, a przyczyny wnioskowania o stwierdzenie nieważności małżeństwa są różne. „Mamy wiele tytułów, które powodują nieważność małżeństwa, najwięcej dotyczy psychicznej niezdolności, która ma rozmaite oblicza. Często są to nałogi, nie tylko związane z alkoholem, narkotykami, ale także ze światem mediów elektronicznych. Ostatnio mieliśmy takie wyroki, gdzie podstawą niezdolności było uzależnienie od gier komputerowych” – podkreśla ksiądz oficjał.
Sąd Diecezjalny prowadzi trzy poradnie prawno–kanoniczne, w których można bezpłatnie uzyskać poradę. Działają one w Tarnowie, Nowym Sączu i w Mielcu. W 2021 roku skorzystało z nich prawie 800 osób. Ks. dr Rafał Wierzchanowski zachęca do korzystania z tych poradni.
Duchowny zwraca uwagę, że na terenie diecezji działają także tacy świeccy prawnicy, którzy nie mają wymaganych kwalifikacji i wiedzy niezbędnych do właściwego doradzania i ukierunkowywania stron. „Zdarza się, że osoby po takich poradach składają sprawę do sądu, ale są one oddalane z uwagi na błędy merytoryczne, albo na brak podstaw. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do ważności bądź nie swojego związku małżeńskiego, radzę, by korzystać z bezpłatnych porad” – dodaje ks. Wierzchanowski.
Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa trwa w tarnowskim sądzie diecezjalnym 2-3 lata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.