Dwa dialogi, które zmieniły historię świata
24 grudnia 2023 | 12:06 | Polskifr.fr | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Biblii znajdują się dwa dialogi decydujące o dziejach ludzkości. Pierwszy to dialog anioła upadłego z Ewą, który prowadzi do upadku człowieka, a ten drugi archanioła Bożego Gabriela z Maryją otwiera drogę do utraconego raju – powiedział w rozmowie z Polskifr.fr historyk sztuki, biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha. W tym roku 24 grudnia przypadają jednocześnie Wigilia i IV niedziela Adwentu. Kościół katolicki czyta Ewangelię o Zwiastowaniu narodzin Jezusa (Łk 1,26-38).
Bp Michał Janocha podkreślił, że oba tak ważne dla świata dialogi prowadzą kobiety z aniołami. Te dwie rozmowy są niezwykle istotne dla ludzi niezależnie od okresu historii. „W ich kontekście wszystkie nasze ludzkie dialogi mogą być odczytywane” – zaznaczył biskup. Przypomniał, że filozofia dialogu, która rodziła się w XX w. reprezentowana była przez ludzi na co dzień żyjących Biblią i istotą opisanych w niej dialogów. „Dwa wymiary dialogu: ja i Bóg, ja i drugi człowiek, nawzajem się dopełniają i potrzebują” – podkreślił biskup pomocniczy warszawski.
Bp Janocha: więcej pragnienia Oblubieńca, a mniej lęku przed Złodziejem
Historyk sztuki przypomniał, że Adwent ma dwa wymiary. „Ten pierwszy to wymiar historyczny – wspominamy to, co się już wydarzyło w środku dziejów. Bez względu na to, jak długo te dzieje będą trwały, narodziny Jezusa są centrum. Bóg stał się człowiekiem” – powiedział duchowny. Na bazie tych słów skierował życzenia bożonarodzeniowe: „Życzę nam wszystkim odkrywania tego, że królestwo Boże jest w nas. To jest odkrycie większe niż odkrycie Ameryki. To jest rewolucja, która dokonuje się na miarę naszej otwartości i pokory” – zaznaczył bp Janocha.
Drugi wymiar Adwentu jest oczekiwaniem na powtórne przyjście Jezusa. „Mamy tutaj dwa paradoksalne obrazy, kiedy wsłuchujemy się w teksty liturgiczne tego okresu. Pierwszy to obraz złodzieja, który przyjdzie w nocy” – przypomniał warszawski biskup pomocniczy. „Złodzieja nikt nie pragnie, nie czeka na niego, a raczej się go boi. Obraz drugi to oblubieniec, za którym się tęskni” – dodał. „Otóż złodziej i oblubieniec to ta sama osoba. Dla tych, którzy są zamknięci w doczesności Jezus przyjdzie jak złodziej. Dla tych, którzy mają nadzieję, przekraczającą horyzont tego świata – przyjdzie jak oblubieniec. Pytanie: ile w nas lęku przed złodziejem, a ile nadziei na spotkania z oblubieńcem” – dodał.
Bp Michał Janocha podkreślił, że tęsknota to ważny wymiar życia na emigracji. „Myślę, że w przypadku Polaków we Francji czy w ogóle zagranicą, tęsknota świadoma lub nieuświadomiona jest jakoś wpisana w losy emigracji” – podkreślił biskup. Duchowny życzy Polonii „tęsknoty za pełnią, tęsknoty za stanem, gdzie kochamy i jesteśmy kochani i to się nigdy nie skończy”. Przypomniał, że mowa tu o rzeczywistości, która zaczyna się już na ziemi, a wypełni się wraz z powtórnym przyjściem Jezusa. „Życzę wszystkim tej tęsknoty, żeby było w niej więcej pragnienia Oblubieńca, a mniej lęku przed Złodziejem” – podsumował rozmówca Polskifr.fr.
Adwent w 2023 r. trwał jedynie trzy tygodnie. Czytania liturgiczne pierwszej części tego okresu od 3-16 grudnia ukierunkowane były na powtórne przyjście Jezusa, natomiast dni od 17 do 24 grudnia to już bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.